Kulturalne Trójmiasto: Narracje, spektakle, koncerty, wystawy, spotkania [15-23.11.2019]

(szal)
Dzisiaj i jutro rozpoczynają się Narracje na gdańskich Siedlcach. W Teatrze Wybrzeże w ten weekend kończy się tegoroczna edycja Wybrzeże Sztuki, Teatr Gdynia Główna zawiada prapremierę spektaklu „Zuchwała historia z zakurzonej półki", w BOTO kolejny spektakl w ramach Sopockich Konsekwencji Teatralnej, zaś w Operze Bałtyckiej w ten weekend "Giselle". A przecież to nie wszystko: na widzów czekają koncerty, wystawy, spotkania. Zapraszamy do przeglądu.

Otwórz się na sztukę w kolejnej dzielnicy Gdańska

15 i 16 listopada na gdańskie Siedlce zawita 11. edycja Festiwalu Narracje. Jak co roku trasę wyznaczaną projektami artystycznymi i działaniami w przestrzeni miejskiej zakończy Klub Festiwalowy, tym razem usytuowany w Forcie Góry Gradowej. Klub działa w godzinach 17.00-1.00. Program muzyczny zaczyna się o 20.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Muzyczne Narracje, piątek [15.11.2019]
Przygotowany na wieczór muzyczny program zapowiada się ciekawie. 15 listopada o 20.00 zagra zespół Pokusa (skład: Natan Kryszk, Tymon Bryndal, Teodor Olter). O 21.00 wystąpi Rebeka, duet tworzony przez Iwonę Skwarek i Bartosza Szczęsnego), a o 22.00 z setem DJ-skim - Miss Jeziersky.

Muzyczne Narracje, sobota [16.11.2019]
Dzień później, 16 listopada o 20.00 wystąpią Crew-KruLove (Joanna Duda, KalaFonia) - jak można o nich przeczytać - to czysta transmisja audytywnej miłości prosto w stęsknione bitów serca. O 21.00 wystąpi Bartuś 419 - raper, muzyk, per-former i artysta wizualny, a o 21.00 DJ Gray Mand()rla (Sergey Shabohin), prezentujący set DJ-ski „Darkness for Shine”.

Tutaj znajdziesz szczegółowy program Narracji 2019

Trasa Festiwalu Narracje rozpięta jest w tym roku między ulicami Malczewskiego, Tarasy, Ojcowską, Wyczółkowskiego i kończy się w Klubie Festiwalowym w Forcie Góry Gradowej (wąwóz w parku pomiędzy ulicami Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i Gen. Henryka Dąbrowskiego). Przejście wszystkich 24 punktów z instalacjami artystycznymi zajmuje około dwóch godzin. Wycieczki z przewodnikami po trasie festiwalu startują co 20 minut od 17.20 do 21.40 spod Punktu Informacyjnego znajdującego się w drewnianym domku przy ul. Kartuskiej 11. Dostępne są tam również ulotki z mapką pomagającą w odnalezieniu lokalizacji instalacji.
Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się zarówno 15, jak i 16 listopada o 17.00. Każdego dnia przewodniczki i przewodnicy oprowadzą także w języku ukraińskim (18.30), angielskim (19.30) oraz rosyjskim (20.30).

Kończy się tegoroczna edycja Wybrzeża Sztuki

XI edycję Wybrzeża Sztuki - corocznego przeglądu tego, co najbardziej wyczekiwane w polskim teatrze zakończy premiera sezonu „Capri - Wyspa Uciekinierów” Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie.
Twórcy spektaklu przyglądają się przemianom Europy. W epickiej opowieści narodziny faszyzmu i wojna stają się odniesieniem dla współczesnych lęków. Lupa akcję umieszcza na Capri, wyspie, na którą uciekali marzyciele, władcy i rewolucjoniści. Tajemnicza, utopijna przestrzeń łączy artystów, żołnierzy i wykluczonych poza margines .
15 i 16.11,18.00, Duża Scena, 60-150 zł, pół godziny przed spektaklem - 40 zł

Sopockie Konsekwencje Teatralne

W Teatrze BOTO można oglądać przedstawienia w ramach III Sopockich Konsekwencji Teatralnych - najdłuższego festiwalu teatralnego w Trójmieście. Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest minimalna scenografia i maksymalnie trójka aktorów. Tematyka, rodzaj i forma są dowolne. Kilka prezentacji już za nami, ale na widzów wciąż czekają ciekawe przedstawienia: 17 listopada o 19.00 Scena Poczekalnia wystawi „Listy do Michaliny”; 24 listopada o 19.00 Stowarzyszenie Teatralne Badów wystąpi z „Siódemką” oraz 1 grudnia, 19.00 Aleksandra Skorupa pokaże spektakl "Wienia".
Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B, Sopot, bilety 20-25 zł

Chóry w Ratuszu

17 listopada w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Chóry w Ratuszu”, organizowany przez Oddział Gdański Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Wystąpią dwa chóry: najpierw o 14.00 Chór Cantores Minores Gedanens, Gdańsk Morena pod dyrekcją Ewy Mazur z koncertem „Całym sercem śpiewaj”. Zespół powstał w 1981 roku jako chór parafii pw. „Bożego Ciała” w Gdańsku. Założycielem i pier-wszym dyrygentem chóru był śp. profesor Joachim Gudel, od 2002 r. jest Ewa Mazur. W 2017 r. chór został członkiem Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
O 16.00 wystąpi z kolei Katolickie Stowarzyszenie Śpiewacze i Muzyczne im. Księdza Profesora Józefa Orszulika w Gdańsku Osowej, pod batutą dyrygent - Magdaleny Nanowskiej z koncertem niepodległościowym. Ten chór z kolei jest członkiem Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr od 2006 r.
17.11,14.00, 16.00, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46, Gdańsk, wstęp wolny

Aparaty fotograficzne w Hewelianum

Do 17 listopada w Hewelianum (ul. Gradowa 6, Gdańsk) dbędzie się wystawa polskich przed- i powojennych aparatów, obiektywów, powiększalników i lamp błyskowych. Będzie można zobaczyć coś, co według wielu nie było już do zobaczenia, tj. aparat Widok. Przed II wojną światową w prototypowej serii powstało ok. 100 takich aparatów, a wyprodukowano je w zakładzie Kamera Polska. Wydawało się, że nie przetrwał żaden. Okazało się jednak, że jeden egzemplarz uratowano dzięki staraniom rodziny właściciela tego przedwojennego zakładu, czyli Pawła Sobkowskiego. To tam powstawały popularne w latach 30. aparaty Filma, tam pracowano nad konstrukcjami, które miały podbić rynek, czyli właśnie Widokiem czy Ostrowidem. Eksponaty pochodzą z kolekcji Grzegorza Mehringa, Anny Bednarek i Państwa Mazurów.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

16 i 17 listopada Teatr Gdynia Główna zaprasza na prapremierę spektaklu „Zuchwała historia z zakurzonej półki” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. W Krainie Poczytności, czyli w świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny i zyskujący popularność Tyran nawołuje do zniszczenia wszystkich dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa? Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/ Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia.
W poszukiwaniu swojego finału odwiedzi Dom Spokojnej Starości dla Książek, poprosi o radę Encyklopedię i nawiąże kontakt z Bojownikami. Spektakl to nowa sztuka dla dzieci i dorosłych od twórców „Dzielnego kapitana Ahaba” oraz aktorsko - lalkowy spektakl mówiący o odpowiedzialności, zachęcający do samodzielnego myślenia oraz kwestionowania narzuconych zasad.
Zagrają w nim: Małgorzata Polakowska, Jakub Grzybek, Dorian Zypper, Oliwer Zypper, lalki: Kinga Tomaszewska-Smolarczuk i Marta Ubysz; scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kujawiński; scenografia: Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński.
16.11, 17.00, 17.11, 12.00, Teatr Gdynia Główna, plac Konstytucji 1, Gdynia, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1), bilety: 25 zł. Rezerwacja: tel. 58 351 15 12; 600 306 634; 600 306 632

"Giselle" i "Olga" w Operze Bałtyckiej

15, 16 i 17 listopada w Operze Bałtyckiej można będzie obejrzeć balet „Giselle”. Tydzień później zobaczymy spektakl „Olga”, na którą bilety można kupić w atrakcyjnej cenie. Wystawiona po raz pierwszy w Paryżu w 1841 r. „ Giselle” inspirowana jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć. Dzieło z muzyką Adol-phe’a Adama jest klasycznym baletem. „Giselle” Opery Bałtyckiej to dzieło naszych czasów. Osadzona w nadmorskiej scenerii historia ukazuje wszystkie romantyczne założenia, a realizatorzy pokazują, że są to założenia nieobce również współcześnie. Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który nad morze przyjechał się zabawić. Kiedy jednak dziewczyna odkrywa, że chłopak jest zaręczony, w dodatku z warszawską celebrytką, czuje się oszukana i wykorzystana, w efekcie zaś topi się w morskiej toni. Kim są kaszubskie wodnice? Czy tańcem można uzyskać wybaczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć można w gdańskiej realizacji „Giselle” (15.11, 19.00, 16.11, 18.00, 17.11, 17.00, 50-90 zł).

Tydzień później, 22 i 23 listopada zobaczyć można „Olgę”. W Brazylii uznawana za jedną z rewolucyjnych bohaterek, Olga Benário Prestes pozostaje słabo znana polskiemu odbiorcy. Operę opartą na biografii bojowniczki Jorge Antunes, profesor Uniwersytetu w Brazylii, pionier muzyki elektronicznej - napisał w latach 1987-1997, ale zobaczyć ją mógł dopiero w 2006 r. , kiedy w atmosferze kontrowersji wystawiono ją po raz pierwszy na scenie Theatro Municipal de São Paulo. Europejska prapremiera spektaklu, który jak dotąd był realizowany tylko w krajach Ameryki Południowej opowiada o silnej i pełnej pasji kobiecie, która poddała się ułudzie pięknych idei. Jako działaczka komunistyczna żydowskiego pochodzenia Benário poświęciła życie walce o to, w co wierzyła - wolność jednostki. Zgładzona przez nazistów stała się jednym z symboli oporu wobec totalitaryzmu. Bilety w ramach weekendu za pół ceny (22.11, 19.00, 23.11, 18.00, 30-50 zł).

Książka o kobiecie szpiegu

18 listopada, autor książki „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek” spotka się z czytelnikami w gdańskim salonie Empik w Galerii Bałtyckiej. Rozmowę z Vincentem V. Severskim poprowadzi Iwona Demska z Radia Gdańsk. Powieść Severskiego opowiada o losach Krystyny Skarbek vel Christine Granville, słynnej agentki, działającej podczas drugiej wojny światowej. Na zlecenie brytyjskiego wywiadu przybywa do Jugosławii w 1941 roku. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam autor osadza akcję swojej powieści. Jaką rolę w tych wydarzeniach odgrywała piękna i ambitna Polka? Jakie cechy jej charakteru sprawiły, że na zawsze już zapisała się na kartach światowego wywiadu? Pisząc o Krystynie Skarbek, Vincent V. Severski stara się rozprawić z nieprawdziwymi opowieściami o jej życiu. Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu.(opr. szal)
18.11, 18.00, Empik, Gdańsk, al. Grunwaldzka 141, wstęp wolny

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Materiał oryginalny: Kulturalne Trójmiasto: Narracje, spektakle, koncerty, wystawy, spotkania [15-23.11.2019] - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie