Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupując mieszkanie od dewelopera, zwróć uwagę na datę

Henryk Jankowski
Polskapresse
Mieszkania z rynku pierwotnego Od 29 kwietnia 2012 r. obowiązują nowe zasady ochrony osób, które zawierają z deweloperami umowy o zakup mieszkań. Ważne jest, kiedy zaczęła się sprzedaż.

Jeżeli przymierzamy się do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym - warto sprawdzić, od kiedy inwestycja jest w ofercie. Chodzi o dzień, w którym deweloper rozpoczął sprzedaż lokali w budynku, w którym znajduje się upatrzone przez nas mieszkanie. Jeżeli w dniu 29 kwietnia 2012 r. i później - to obowiązują korzystne dla nas przepisy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Nowe zasady ochrony osób, które zawierają z deweloperami umowy o zakup mieszkań, obowiązują właśnie od 29 kwietnia br.

Czytaj także: Co zmieni ustawa deweloperska?

Ustawa określa:
- środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę
- zasady i tryb zawierania umów deweloperskich
- obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy
- treść umowy
- prawa i obowiązki stron
- zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.

Deweloper ma obowiązek zapewnić nabywcom co najmniej jeden z czterech środków ochrony:
- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową
- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Przed zawarciem umowy sprzedaży deweloper obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny, dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego. uwzględniający m.in. szczegółowe informacje na temat domu, w którym znajduje się mieszkanie, otoczenia budynku, planu zagospodarowania sąsiednich działek.

Osoba zainteresowana zawarciem umowy ma prawo otrzymać prospekt informacyjny wraz z wzorem umowy deweloperskiej oraz rzutem kondygnacji z zaznaczeniem kupowanego lokalu mieszkalnego.

Oprócz informacji zawartych w prospekcie nabywca ma prawo uzyskać dodatkowe informacje na temat aktualnego stanu księgi wieczystej nieruchomości, kopii pozwolenia na budowę i aktualnego odpisu z KRS lub zaświadczenia o wpisie o prowadzonej działalności gospodarczej, sprawozdania finansowego dewelopera za ostatnie dwa lata, projektu.

Czytaj też: Latem deweloperzy kuszą promocjami. Mieszkanie możemy kupić taniej

I nabywca, i deweloper mają prawo odstąpić od umowy

Nabywcy przysługuje takie prawo, jeżeli m.in. umowa nie zawiera wszystkich niezbędnych informacji lub jeżeli informacje te nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym, jeżeli wystąpiły niezgodności między informacjami podanymi w prospekcie i załącznikach na podstawie których zawarto umowę, a stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy. Nabywcy przysługuje również prawo do odstąpienia od umowy gdy deweloper nie przeniósł na niego prawa własności do mieszkania lub domu w terminie podanym w umowie.

Jeżeli nie przeniesiono prawa własności, nabywca powinien wyznaczyć deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie prawa. W przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu, nabywca jest uprawniony do odstąpienia od umowy zachowując również roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.

Deweloper ma prawo odstąpić od umowy w przypadku niewpłacenia przez nabywcę środków pieniężnych w terminie lub wysokości określonej w umowie deweloperskiej mimo wezwania nabywcy w formie pisemnej do uiszczenia zaległych kwot w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania. Deweloper ma również prawo odstąpić od umowy w przypadku niestawienia się nabywcy do odbioru lokalu mieszkalnego lub domu lub niestawienia się do podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo własności nieruchomości, pomimo dwukrotnego doręczenia wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni, chyba że spowodowane to zostało działaniem siły wyższej.

Czytaj także: Jak dobrze kupić mieszkanie od dewelopera

Bank strażnikiem twoich pieniędzy

Rachunek powierniczy służący gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę lokalu, prowadzi bank, z którym deweloper zawarł umowę. Środki zgromadzone na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym bank wypłaca deweloperowi po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w harmonogramie robót budowlanych. Bank wypłaca deweloperowi środki pieniężne wpłacone na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy po otrzymaniu odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo własności lokalu lub domu.

Umowa i prospekt

Prospekt informacyjny wraz z załącznikami stanowi integralną część umowy deweloperskiej, która musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W umowie deweloperskiej muszą być podane wszystkie informacje dotyczące kupowanej nieruchomości, wyszczególnione w art. 22 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawarciem umowy deweloperskiej w tym za sporządzenie wypisów aktu notarialnego oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczysto-księgowym obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto