18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Laboratorium kryminalistyki w Gdańsku: Ponad 7 tysięcy ekspertyz co roku! ZDJĘCIA/FILM

opr. red.
Laboratorium Kryminalistyczna KWP obchodzi 55-lecie istnienia. W dniu jubileuszu otrzyma nowy spektometr za 400 tys. złotych.

Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku uroczyście obchodzi 55-lecie istnienia. Dorobek laboratorium jest ogromny. Specjaliści angażowali się w wyjaśnianie najgłośniejszych spraw na Pomorzu m.in. sprawę „Skoropiona”, wypadek autobusu w Kokoszkach w 1994 roku, czy pożaru w hali Stoczni Gdańskiej.

W czasie uroczystości Marszałek Województwa Pomorskiego wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku przekażą zakupiony wspólnie spektrometr. Wart 400 tysięcy złotych sprzęt przyspieszy i poszerzy zakres wykonywanych do tej pory badań chemicznych.

Sprawdź także: Broń, mundury, narzędzia zbrodni. Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje Muzeum Kryminalistyki

Wojewódzkie Laboratorium Kryminalistyczne w Komendzie Wojewódzkiej MO w Gdańsku powołane zostało rozkazem organizacyjnym z 18.10.1957r. Na jego siedzibę wyznaczono tereny dawnego schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górze w Gdańsku. W chwili powstania pracowało w nim osiem osób, w tym pięcioro ekspertów. Pracownicy laboratorium wykonywali ekspertyzy daktyloskopijne i badania dokumentów, wykonywali zdjęcia, uczestniczyli w oględzinach miejsc zdarzeń, nadzorowali powstające w komendach powiatowych pracownie techników kryminalistyki oraz szkolili osoby, zajmujące się technicznym zabezpieczaniem śladów.

Supersprzęt dla pomorskiej policji [ZDJĘCIA]

W 1970 r. WLK zostało przemianowane na Wydział Kryminalistyki. Dwa lata później z inicjatywy eksperta wypadków komunikacyjnych kpt. Tadeusza Wardziukiewicza - doświadczonego instruktora płetwonurków - powstała w Gdańsku jedyna w organach MO sekcja płetwonurków, której zadaniem jest dokonywanie oględzin podwodnych.

Z biegiem lat zwiększył się zakres wykonywanych badań. Powstały nowe pracownie: badań fizykochemicznych, traseologii, badań mechanoskopijnych, badań biologiczno-medycznych, wypadków komunikacyjnych, pracownia filmowa (obecnie zapisów wizyjnych).

Od 1990r. placówka funkcjonuje pod nazwą Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Gdańsku. Od chwili powstania laboratorium rozrosło się także pod względem lokalowym. W przekazanych pomieszczeniach powstały pracownie fonoskopii oraz badań komputerowych. Do nowych pomieszczeń przeniosły się daktyloskopia z traseologią.

W tym czasie powstają kolejne pracownie, rozszerza się zakres badań o m.in. badania krwi na zawartość alkoholu etylowego, badania genetyczne, badania narkotyków, badania fizykochemiczne z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego, badania autentyczności dokumentów z wykorzystaniem spektralnego mikroskopu luminescencyjnego itd.

Obecnie w Laboratorium Kryminalistycznym KWP funkcjonuje 19 pracowni, zatrudnione są 73 osoby: 58 funkcjonariuszy oraz 15 pracowników cywilnych. Uprawnieniami eksperta legitymuje się 45 osób. Każdego roku laboratorium wykonuje ponad 7 tysięcy ekspertyz.

Laboratorium regularnie zaopatrywane jest w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt. Na początku 2011 roku laboratorium wzbogaciło się o nowy sprzęt do badań fonoskopijnych, odzyskiwania utraconych danych, a także zestaw do zabezpieczania cyfrowych danych na miejscu zdarzenia.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wspomnienie
W latach 70. byłem tam z klasową wycieczką: pokazywano nam m. in. płody w słoikach, zarekwirowane powielacze i ulotki. Nie ma być z czego dumnym przy takiej "tradycji"...
Dodaj ogłoszenie