MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łagodniejsze kary dla pijanych rowerzystów

Ewelina Oleksy
P. Relikowski
Sejm znowelizował kodeks karny, zgodnie z którym za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze sąd nie będzie już dłużej mógł obligatoryjnie zabierać prawa jazdy. Nowe prawo zakłada, że karą adekwatną za jazdę rowerem po pijaku będzie zakaz jazdy na dwóch kółkach. Prawo jazdy pijani stracą tylko w drastycznych przypadkach.

Przepisy złagodzono, bo Trybunał Konstytucyjny uznał, że te dotychczas obowiązujące są niesprawiedliwe. Bo nietrzeźwi kierowcy tracą "tylko" prawo jazdy, a osoby w takim samym stanie za kierownicą roweru zarówno prawo jazdy, jak i kartę rowerową. W sprawie wprowadzenia lżejszych kar dla tych drugich posłowie byli jednomyślni. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 368 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał. Projekt pozytywnie oceniło też Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prof. Marian Filar, poseł i karnista, tłumaczy, że przepisy poprawiono po to, by sądy nie działały jak automaty.
- Teraz każdą sprawę będą musiały rozpatrzeć indywidualnie i ocenić zagrożenie, jakie stworzył pijany rowerzysta i jakie skutki spowodował. Do tej pory sąd takich możliwości nie miał - tłumaczy prof. Filar.

Policjanci z pomorskiej drogówki do tych zmian podchodzą sceptycznie.- Obawiam się, że my jako społeczeństwo nie dorośliśmy jeszcze do takiej liberalizacji przepisów w zakresie prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu - mówi Janusz Staniszewski, naczelnik Wydz. Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

- Naszym głównym zadaniem jest likwidowanie zagrożeń na drogach, a teraz może być tak, że rowerzyści poczują się niemalże bezkarni i będą twierdzić, że mogą poruszać się po drogach nawet jak dużo wypiją - dodaje Staniszewski. - Dotychczasowe ostre sankcje skutecznie od tego rodzaju pomysłów skutecznie odstraszały. Oby tylko ta nowelizacja nie spowodowała tego, że każdy jadący rowerem będzie pod wpływem procentów - podkreśla.

Zdaniem prof. Mariana Filara, poprawione przepisy nie wpłyną znacząco na nagłą poprawę lub pogorszenie bezpieczeństwa na drogach. Policja apeluje do rowerzystów o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrzega, że pod wpływem alkoholu osłabieniu ulega refleks, a na drodze o życiu często decydują sekundy.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto