Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laseroterapia – czy jest skuteczna?

abcZdrowire.pl
by nayukim / CC By 2.0 (flickr)
Laseroterapia cieszy się coraz większą popularnością. Czy rzeczywiście skutecznie eliminuje ból?

Laseroterapia wskazana jest osobom zmagającym się zarówno z bólem ostrym, jak i podostrym oraz przewlekłym. Chociaż wykorzystywana jest od niedawna, staje cię coraz bardziej popularna przede wszystkim ze względu na skuteczność, bezbolesność, a także brak przeciwwskazań wiekowych i skutków ubocznych.

Leczenie za pomocą lasera wykorzystywane jest od około trzech dekad. Pierwsze tego typu urządzenie zostało skonstruowane w Malibu w Pracowni Badań Lotniczych. Od tego czasu powstają coraz to nowe aparaty, które stosuje się nie tylko w diagnostyce, ale także w terapii leczniczo-profilaktycznej. Znalazły one zastosowanie w medycynie klinicznej, sportowej, neurologii, dermatologii, ortopedii i reumatologii.

Laseroterapia biostymulacyjna

Istotą terapii tego typu jest wykorzystywanie laserów o małej mocy, których promienie działają wspomagająco podczas leczenia różnego rodzaju bólu. Dodatkowym atutem zabiegu tego typu jest fakt, iż likwidują one stany zapalne, wspomagają procesy regeneracyjne tkanek i komórek oraz wpływają na przyspieszenie przemiany materii. Podstawowym wskazaniem do stosowania laseroterapii jest cechujący się znacznym nasileniem ból mięśni, nerwobóle czy bóle towarzyszące urazom, takim jak złamania, zwichnięcia oraz skręcenia. Ze względu na swoją wysoką skuteczność i zadowalające rezultaty leczenia, coraz częściej sięga się po nią w przychodniach, prywatnych gabinetach lekarskich oraz szpitalach i klinikach.

Przebieg leczenia z wykorzystaniem naświetlania nie jest skomplikowany. Podczas tego procesu atomy, z których zbudowane są tkanki i komórki, wprowadzane są w drgania. Światło ulega rozproszeniu, odbiciu i częściowej absorpcji, co z kolei wywołuje procesy regeneracyjne przekazywane głębiej ulokowanym komórkom. Efekty takiego zabiegu możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią efekty pierwotne, które obserwujemy w bezpośrednio naświetlanych tkankach. Efekty wtórne stanowią natomiast ostateczny rezultat reakcji zapoczątkowanych podczas naświetlania.

Efekty laseroterapii

Do wspomnianych efektów wtórnych należą terapie przeciwbólowe, biostymulacyjne oraz przeciwzapalne. Skuteczność leczenia bólu związana jest ze zwiększoną produkcją hormonów odpowiedzialnych za jego uśmierzanie, czyli endorfin. Terapia umożliwia ponadto regenerację aksonów po uszkodzeniu nerwów, a także sprawia, że błony komórkowe szybciej odbierają bodźce. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu możliwa jest redukcja obrzęków, poprawa mikrokrążenia oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co wpływa na szybszy przepływ krwi. Z kolei funkcja biostymulacyjna pozwala na bardziej efektywną odbudowę komórek i naczyń krwionośnych, wspomaga syntezę białek, proces wytwarzania włókien kolagenowych oraz komórek nerwowych.

Wyróżniamy dwa rodzaje laseroterapii: monoterapię oraz terapię skojarzoną. Pierwsza z nich zakłada niwelowanie bólu jedynie za pomocą lasera. Terapia skojarzona wykorzystuje natomiast farmakoterapię, fizykoterapię czy akupunkturę. Podstawą doboru odpowiedniej metody leczenia jest odpowiednie rozpoznanie dolegliwości. Pod uwagę wziąć należy nasilenie bólu, stopień rozwoju choroby oraz rodzaj objawów towarzyszących. Czynniki te warunkują moc stosowanego promieniowania, jego długość, sposób naświetlania, a także liczbę potrzebnych pacjentowi zabiegów.

Laseroterapia chętnie wykorzystywana jest przez współczesną medycynę jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Zakres możliwego jej zastosowania nieustannie się poszerza, a pacjenci odnoszą się do niej z coraz większym zaufaniem.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto