Lavezzini Basket Parma - Lotos VBW Clima 76:84

Adam Suska
Piąte zwycięstwo w grupie B Euroligi odniosły koszykarki Lotosu VBW Clima Gdynia. Mistrzynie Polski pokonały w Parmie miejscową drużynę Lavezzini Basket 84:75.

Pierwszy starcie tych drużyn w Gdyni również zakończyło się sukcesem Lotosu 90:72. Do rewanżu trener gdyńskich koszykarek Krzysztof Koziorowicz nie mógł skorzystać z Tatiany Troiny, która doznała urazu barku. W Parmie zapowiadała się twarda walka, gdyż spotkanie to miało dla obu drużyn bardzo istotne znaczenie. Gospodynie w przypadku porażki definitywnie traciły szansę awansu do play off. Mistrzyniom Polski zwycięstwo zbliżało je do osiągnięcia tego celu.

Mecz rozpoczął się po myśli koszykarek Lotosu, które objęły prowadzenie 5:0. Przewagę kilku punktów gdynianki utrzymały do końca pierwszej kwarty. Na początku drugiej Włoszki za sprawą Gordany Grubin odrobiły straty i wygrywały 22:19. Środkowe Lotosu szybko jednak odrobiły straty i znów gdynianki uzyskały nieznaczną przewagę. Na przerwę oba zespoły schodziły przy remisie 40:40.

W trzeciej kwarcie gospodynie ruszyły do natarcia. Na minutę przed jej zakończeniem wygrywały już 61:56, ale trzypunktowy rzut Joanny Cupryś (jej pierwszy udany w tym sezonie Euroligi) poprawił nastroje w ekipie Lotosu.

Na początku ostatniej odsłony mistrzynie Polski wyrównały straty i po kilku minutach wyrównanej gry kosz za kosz przejęły inicjatywę. Na cztery minuty przed końcem wygrywały już 74:70 i tej przewagi odebrać już sobie nie dały.

Parma - Lotos 75:84 (12:17, 28:23, 21:19, 14:25)

Lotos: Melvin 20 pkt, Dydek 13, Bibrzycka 14, Wodopianowa 18, Powell 5 - oraz Cupryś 7, Sytniak 2, Pawlak 1, Mizrachi 4

Parma: Grubin 30, Vilipic 16 , McWilliams 14 , Micovic 2, Costalunga 3, Kuźniecowa 2, Dacic 6. Ciampoli 3