Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Wałęsa wygrał walkę o teczki

Dorota Abramowicz
Lech Wałęsa o prawo wglądu do swoich akt walczył od 2009 roku
Lech Wałęsa o prawo wglądu do swoich akt walczył od 2009 roku Grzegorz Mehring
To już koniec walk o siedem teczek Lecha Wałęsy. Po dwóch latach były prezydent będzie mógł w końcu zobaczyć swoje akta, które są w Instytucie Pamięci Narodowej

Trwająca od stycznia 2009 roku wojna podjazdowa Lecha Wałęsy z Instytutem Pamięci Narodowejzakończyła się 31 stycznia wydaniem decyzji uchylającej wcześniejsze postanowienie o zablokowaniu byłemu prezydentowi dostępu do jego akt.

Lech Wałęsa przegrał proces z Krzysztofem Wyszkowskim

- Z zadowoleniem przyjąłem pismo, które nadeszło w tej sprawie z IPN - tak krótko skomentował koniec dwuletniej walki o udostępnienie kopii siedmiu teczek Lech Wałęsa.

Wśród dokumentów, o które występował były prezydent, są m.in. notatki służbowe bezpieki z 21 czerwca i 9 października 1978 roku oraz jego arkusz ewidencyjny jako osoby przeznaczonej do internowania. Na pokazanie Wałęsie kopii akt nie zgodził się ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka, który oznajmił, że dostępu do akt instytutu nie mają byli tajni współpracownicy służb PRL. Powoływał się na książkę Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, którzy podważali wiarygodność Wałęsy.

- To była niefortunna decyzja - mówi dziś Edmund Krasowski, do grudnia 2006 roku dyrektor gdańskiego oddziału IPN. - Ostatecznie Lech Wałęsa najpierw otrzymał w 2005 roku status osoby pokrzywdzonej, wcześniej sąd stwierdził, że złożył on prawdziwe oświadczenie lustracyjne. W związku z tym miał prawo dostępu do akt.

Decyzję prezesa IPN zaskarżyli występujący w imieniu byłego prezydenta adwokaci - Roman Nowosielski i Piotr Adamowicz. Za Wałęsą ujęła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Równocześnie podniosły się głosy, że blokowanie przez IPN możliwości zapoznawania się z wytworzonymi przez SB dokumentami jest zablokowaniem prawa do obrony. Wiadomo również było, że część akt "Bolka" została sfałszowana przez SB, by zdyskredytować Wałęsę przed Komitetem Noblowskim.

Piotr Duda odwiedził Lecha Wałęsę [zdjęcia]

Sprawa jednak toczyła się przed kolejnymi sądami. I choć zapadały wyroki korzystne dla Wałęsy, nadal akta były dla byłego prezydenta tajemnicą. Według adwokatów Wałęsy, była to typowa "gra na czas".- Młyny sprawiedliwości mielą powoli - tłumaczy przedłużające się oczekiwanie na ujawnienie siedmiu dokumentów IPN mecenas Roman Nowosielski.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wystosował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie, czy utajnianie akt przez IPN jest zgodne z konstytucją. IPN postanowił więc do czasu, gdy TK nie podejmie decyzji, w ogóle nie rozpatrywać skargi prawników Wałęsy.

Anna Domińska, córka Lecha Wałęsy wygrała walkę o dobre imię ojca

W maju 2010 roku została znowelizowana ustawa o IPN. Posłowie uwzględnili w nowelizacji poprawki, których autorem był gdański poseł PO, Arkadiusz Rybicki, jedna z ofiar kwietniowej katastrofy rządowego tupolewa. Umożliwiały one dostęp do akt także osobom podejrzewanym przez IPN o bycie tajnymi współpracownikami.

Trzy miesiące później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz pierwszy uchylił decyzję Janusza Kurtyki. IPN nie pokazał jednak dokumentów Wałęsie. W październiku ubiegłego roku ostateczną decyzję w kwestii ujawniania dokumentów uznanym za tajnych współpracowników podjął Trybunał Konstytucyjny. Musiały jednak minąć kolejne trzy miesiące. - Uchylane są kolejne decyzje odmowne dotyczące nie tylko Lecha Wałęsy - wyjaśnia rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Jeszcze nie wiadomo kiedy i jak zostaną udostępnione akta Lechowi Wałęsie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto