Lechia Gdańsk z Jagiellonią Białystok w Pucharze Polski. Tak znowu wskazał ślepy los

Piłkarze Lechii Gdańsk cieszą się ze strzelonego gola Jagiellonii Białystok w sierpniowym meczu ligowym. W przyszłym roku dojdzie do rywalizacji w Pucharze Polski Przemek Świderski/Polskapresse
W ćwierćfinale Pucharu Polski Lechia zmierzy się z Jagiellonią Białystok, a wszystko dzięki zwycięstwu nad Wisłą Kraków 1:0.

Czy to zatem już koniec kryzysu w zespole prowadzonym przez trenera Michała Probierza? Z takimi ocenami trzeba się jeszcze wstrzymać. Krakowianie sami przyznawali, że liga jest dla nich ważniejsza niż Puchar Polski. Zresztą podobnie jak drużyna z Gdańska. Więcej wniosków będzie można wyciągać po sobotnim spotkaniu T-Mobile Ekstraklasy, w którym Lechia zmierzy się w Gliwicach z Piastem. Wygrana z Białą Gwiazdą na pewno ma znaczenie psychologiczne. Na gdańszczanach nie ciąży już oczekiwanie na sukces. Wprawdzie Puchar Polski to nie to samo co liga, ale to też oficjalne rozgrywki. Każde zwycięstwo dodaje piłkarzom wiary.

Startujemy z naszym profilem na Twitterze. Czas rozruszać serwis i pokazać, że 140 znaków wystarczy, by oddać sportowe emocje.

— Sport DB (@baltyckisport) September 8, 2013

- Cieszy mnie to, że w końcówce meczu umieliśmy utrzymać się przy piłce i wybić Wisłę z rytmu. Tego zabrakło w ostatnich meczach i stąd w końcowych minutach traciliśmy wiele bramek. Młodzi chłopcy robią postępy - ocenił Probierz.

W ćwierćfinale Lechia zagra dwumecz z Jagiellonią Białystok w marcu przyszłego roku, a co to byłby za Puchar Polski bez rywalizacji tych drużyn. Na sześć ostatnich edycji rozgrywek już po raz piąty ślepy los zestawił ze sobą drużyny z Gdańska i Białegostoku. Od powrotu Lechii do krajowej elity tylko w sezonie 2011/2012 te zespoły nie zagrały w Pucharze Polski, ale nie miały szans trafić na siebie, bo zostały wyeliminowane już w 1/16 finału - Jagiellonia przez Ruch Zdzieszowice, a Lechia przez Limanovię. Spośród tych czterech pucharowych rywalizacji tylko raz górą byli biało-zieloni. Było to w sezonie 2010/2011. Oba zespoły rywalizowały w ćwierćfinale. W Gdańsku padł wynik 0:0. O awansie gdańszczan przesądził remis w Białymstoku 1:1. Prowadzenie Lechii dał Ivans Lukjanovs w 25 minucie, a w 37 minucie wyrównał Andrius Skerla. Biało-zielonym dopisało wtedy szczęście, bo kwadrans przed końcem meczu Tomasz Frankowski przestrzelił rzut karny.

W pozostałych trzech edycjach górą była "Jaga". W sezonie 2008/2009 wywalczyła awans w Gdańsku, wygrywając 1:0, po golu Pawła Zawistowskiego w 90 minucie. W kolejnej edycji zespoły te rywalizowały o awans do finału. W Gdańsku wygrała Jagiellonia 2:1, po golach Rafała Grzyba i Bruno oraz honorowym dla gdańszczan Huberta Wołąkiewicza z rzutu karnego. Wcześniej karnego dla Lechii zmarnował Karol Piątek. W Białymstoku padł remis 1:1. Prowadzenie "Jadze" dał Tomasz Frankowski, a wyrównał Marko Bajić. Wreszcie w minionym sezonie Jagiellonia zremisowała w Białymstoku z Lechią 2:2, ale wygrała w karnych 5:4. Jedenastki dla biało-zielonych zmarnowali Razack Traore i Łukasz Surma. Czas, żeby Lechia poprawiła statystykę z Jagiellonią, bo Puchar Polski to przecież najkrótsza droga do Europy.