Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legendarne skarby z grodu Priama już w Gdańsku!

Grażyna Antoniewicz
Ciekawe, do kogo należało to wyjątkowej urody złote naczynie. Nie wiadomo też do czego służyło.
Ciekawe, do kogo należało to wyjątkowej urody złote naczynie. Nie wiadomo też do czego służyło.
Kamery i monitoring. Wzmocniona ochrona. W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku dzisiaj - otwarcie wystawy "Troja. Sen Henryka Schliemanna?. Wśród eksponatów skarby, których dotykali antyczni herosi! - Oblężenie Troi ...

Kamery i monitoring. Wzmocniona ochrona. W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku dzisiaj - otwarcie wystawy "Troja. Sen Henryka Schliemanna?. Wśród eksponatów skarby, których dotykali antyczni herosi!

- Oblężenie Troi starożytnego miasta w Azji Mniejszej (na terenie dzisiejszej Turcji) opisał Homer w ?Iliadzie? - opowiada adiunkt Olga Krukowska z gdańskiego muzeum. - Przez wieki opowieść Homera traktowana była jako literacka fikcja.
W dziewiętnastym wieku Niemiec, Heinrich Schliemann, uznał, że jest prawdziwa. Odnalazł nie tylko ruiny legendarnego miasta, ale także ogromny skarb.
Jak doszło do odkrycia? Był rok 1873. 15 czerwca. Schliemann wraz z żoną przekopywali kamienne rumowisko. Nagle łopata natrafiła na metal. Schliemann zbladł, mocniej zabiło mu serce: "Sophia, to może być skarb Priama! Nikt nie powinien go zobaczyć, nikomu nie możemy ufać - wyszeptał do żony. - Odeślij robotników?. Wydobył setki sztuk biżuterii ze złota, srebra i miedzi oraz inne przedmioty. Oczywiście, nie był to skarb Priama, tylko jakiegoś króla, który żył tysiąc lat przed Priamem.
Schliemann wywiózł skarb do Niemiec, gdzie w berlińskim Muzeum Starożytności przetrwał wojnę. Rosjanie, po zdobyciu Berlina wywieźli najcenniejsze eksponaty do Moskwy.
Nie wystawili ich jednak na widok publiczny. Dopiero w 1993 roku rząd rosyjski przyznał, ze ukrył ją w muzeum Puszkina. Był to początek drugiej wojny trojańskiej. Trwa spór między Grecją, Rosją, Niemcami i Turcją o prawo do własności.
Muzeum Starożytności w Berlinie przeprowadza się do nowej siedziby. Na ten czas część skarbów Troi trafiła do Polski. Wystawa odwiedziła już Warszawę i Kraków. Teraz kolej na Gdańsk.
- To dowód wielkiego zaufania - mówi Olga Krukowska. - Kolekcja wyjeżdża bowiem poza granice Niemiec po raz pierwszy w swojej historii.
Na wystawie prawie 400 eksponatów: naczynia, narzędzia, figurki bóstw i pozłacane kopie biżuterii. Jest diadem, są bransolety, zawieszki, piękne kolczyki i drobne elementy ozdobne stroju.
Co, gdzie, kiedy
Muzeum Archeologiczne, Gdańsk, ul. Mariacka 25/26

Wtorek, czwartek, piątek w godz. 9.00-16.00, środa 10.00 - 17.00, sobota, niedziela 10.00- 16.00
Bilety - 5 zł (n.) 4 zł (u.). Sobota wstęp wolny

-
@Tekst:- @Tekst:- Gliniane lampki oliwne, niezmiennne od wieków.
@Tekst:
@Tekst:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto