Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Gdyni bliscy finału konkursu YouTube SpaceLab [wideo]

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
- Naszym marzeniem jest poznać Stephena Hawkinga - mówią ...
- Naszym marzeniem jest poznać Stephena Hawkinga - mówią ... Maciej Czarniak
- Naszym marzeniem jest poznać Stephena Hawkinga - mówią zgodnie. Ich zespół jest bliski olbrzymiego międzynarodowego sukcesu.

Rafał Wesołowski, Krzysztof Kallas i Marcin Ruchniewicz mają po 16 lat. Rafał uczęszcza do Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów w Gdyni, a jego koledzy uczą się w gdyńskim 1. Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Konkurs traktują przede wszystkim jako wielką szansę dla nich samych. Jak przyznają, od dawna interesują się kosmosem i jego tajemnicami i liczą że ten konkurs pomoże im w przyszłości zostać naukowcami.

YouTube Space Lab

YouTube Space Lab, na potrzeby którego stworzyli film, to ciekawy konkurs, stanowiący zarazem niespotykaną okazję dla jego uczestników. Musieli oni przedstawić swój pomysł na eksperyment, który astronauci mieliby wykonać w kosmosie. Film miał stawiać jasną hipotezę na temat wyniku takiego eksperymentu oraz proponować metodę jego wykonania. Niezwykle ważna była tu kreatywność, bo o zdobycie uznania aż 26 jurorów nie jest łatwo, a są oni najważniejszymi ludźmi mogącymi zapewnić uczestnikom wyjazd, niezwykłe nagrody i przeżycia w przypadku ewentualnej wygranej.

- Chcieliśmy pokazać, że w Polsce nie brakuje inteligentnej młodzieży. a w przyszłości nie żałować straconej szansy - mówi Krzysztof, a Rafał i Marcin dodają. - Uważam że mamy szanse i liczmy, że ze wsparciem w głosowaniu uda się nam wyjechać. Film może nie jest idealny, ale staraliśmy się zrobić go jak najlepiej.

Po pokonaniu tysięcy innych konkursowych zgłoszeń w swoim regionie, licealiści z Gdyni znaleźli się w finałowym gronie 10 zespołów w swojej kategorii wiekowej. Warto dodać, że wśród 20 prac z naszego regionu (po 10 w każdej kategorii wiekowej) aż 6 reprezentuje Polskę. Dziś rozpoczyna się także drugi i zarazem najważniejszy etap konkursu. Na kanale YouTube uruchomione zostało głosowanie na finalistów, które potrwa od 17 do 24 stycznia. Ocena internautów to aż 25 proc. całkowitej punktacji - zwycięstwo w głosowaniu może więc bardzo przybliżyć uczestników do awansu do ostatniego etapu w Stanach Zjednoczonych.

Pająk w stanie nieważkości

- W naszym filmie proponujemy zbadanie zachowania pająka w stanie nieważkości. Chcemy dowiedzieć się jak wyglądają pajęczyny w kosmosie utkane na obiektach o różnych kształtach. Eksperyment też może też pomóc wnieść poprawki do budowy modułów kosmicznych - tłumaczy Rafał. - Przeprowadzono już badania z których wynika, że pająk po "zażyciu" narkotyków robi zupełnie inne sieci. Nas zastanawia wpływ grawitacji, a raczej jej braku na to zjawisko - dodaje Krzysiek.

Organizatorzy wprowadzili dwie kategorie wiekowe i podzielili świat na trzy regiony. Spośród wszystkich zgłoszeń wybiorą ostatecznie po jednym zwycięskim zespole z każdego regionu świata w dwóch kategoriach wiekowych (14-16 i 17-18 lat). Łącznie zostanie zatem nagrodzonych sześć prac, których autorzy odbędą bezpłatną podróż do Waszyngtonu na specjalną uroczystość w marcu tego roku. Wezmą tam udział w locie w stanie nieważkości, otrzymają komputery Lenovo IdeaPad i będą mogli spotkać największe sławy światowej nauki i astronautyki jak choćby Stephena Hawkinga czy japońskiego astronautę Akihiko Hoshide.

Podczas specjalnej uroczystości dwóch laureatów regionalnych zostanie wybranych jako światowi zwycięzcy, a zaprojektowane przez nich eksperymenty zostaną przeprowadzone przez astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, natomiast laureaci będą mogli przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę związaną z kosmosem, którą sami wybiorą. Ze wszystkich tych nagród gdynianie liczą najbardziej właśnie na poznanie słynnych naukowców z Hawkingiem na czele.

Cukrzyca to nie problem

-  W przypadku awansu najpierw chyba rozpłacze się z niedowierzania, a
potem obdzwonię całą rodzinę. W USA muszę porozmawiać z jurorami i naukowcami, a przede wszystkim z Hawkingiem. Sam mam cukrzycę i chcę pokazać ludziom, że pomimo problemów ze zdrowiem wystarczy wiara w siebie by osiągnąć sukces - wyznaje Rafał Wesołowski.

Aby pomóc gdynianom w wyjeździe do USA na ścisły finał konkursu wystarczy wejść na stronę Youtube Space Lab i kliknąć w zielone koło z napisem Głosuj albo Vote przy ich filmie. Dziennie można oddać jeden głos, aby pomóc młodym gdynianom w spełnieniu ich marzenia.

Polecamy w MMTrojmiasto.pl


Stylowe Trójmiasto: Moda uliczna


Jesteśmy też na Google Plus - dołącz do nas

W Gdańsku powstaje film o Wałęsie

Modelka z Gdańska na okładce Vogue'a


Nocny spacer po Gdyni na zdjęciach


Zimowy wschód słońca w Orłowie [zdjęcia]

Załóż konto w MM

dodawaj informacje

dodaj zdjęcia

publikuj ciekawostki

dodaj wydarzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto