Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List otwarty Spółdzielni Mieszkaniowej Morena w sprawie opłat za wywóz śmieci. Co na to radni?

red.
Aleksander Nowaczek
Aleksander Nowaczek T. Bołt
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej MORENA w Gdańsku wystosował list otwarty do gdańskich radnych. Sprawa dotyczy czwartkowej sesji Rady Miasta i decyzji jaką mają podjąć radni odnośnie wyboru metody naliczania opłat za wywóz śmieci.

"W kontekście jutrzejszej sesji Rady Miasta wystosowaliśmy list otwarty do gdańskich Radnych. Liczymy na jego publikację, zwłaszcza wobec ostatnich wypowiedzi wiceprezydenta Lisickiego, który w naszej opinii za wszelką cenę starał się bronić własnego stanowiska, nie uwzględniając przy tym kosztów społecznych" - czytamy na wstępie.

Publikujemy treść pisma, jakie trafiło do naszej redakcji:

"Na najbliższej sesji Rada Miasta zamierza przyjąć Regulamin utrzymania czystości i porządku, regulujący m.in. metodę naliczania i wysokość opłat za odpady komunalne. Dostępny projekt uchwały przewiduje ustalanie wysokość opłaty w zależności od powierzchni mieszkania w wysokości 0,88zł/m2 za odpady niesegregowane. Tymczasem przeliczona według tej metody obecna wysokość opłat za odpady niesegregowane w gdańskich spółdzielniach mieszkaniowych wynosi od 0,30 do 0,40zł/m2. Równocześnie mieszkańcy nie otrzymują absolutnie niczego więcej, niż dotychczas, a w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej „Morena” nawet mniej. Oznacza to, że Rada Miasta zamierza uchwalić to samo, co obecnie, ale dla mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych o 100-300% drożej niż obecnie. Zwracamy uwagę, że przy obecnych uregulowaniach prawnych Spółdzielnia nie jest w stanie zapewnić segregacji śmieci przez mieszkańców budynków wielolokalowych, gdyż nie posiada żadnych narzędzi prawnych, żeby kontrolować i egzekwować segregowanie odpadów przez mieszkańców. Dlatego uważamy, że mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej „Morena” i innych gdańskich spółdzielni mieszkaniowych staną się ofiarami tego rozwiązania.
Nieuzasadniona kilkusetprocentowa podwyżka wysokości stawki to nie jest jedyne zło tego rozwiązania. Zmiana metody naliczania stawki z osobowej na powierzchniową oznacza, że nieproporcjonalna podwyżka obejmie osoby samotne lub dwuosobowe rodziny, które obecnie najczęściej stanowią osoby starsze lub młode małżeństwa, o bardzo niskich dochodach. Metoda osobowa od wielu lat obowiązuje w spółdzielniach mieszkaniowych. Prawo należy tworzyć przede wszystkim po to, żeby służyło, a w drugiej kolejności po to, żeby zapobiegało nadużyciom. Do wyeliminowania nadużyć uprawnia art. 6 (uprawnienia egzekucyjne, również karnoskarbowe) oraz art. 9 (uprawnienia kontrolne z pomocą policji włącznie) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. To Prezydent Miasta jako organ egzekucyjny powinien skutecznie poradzić sobie z problemem nadużyć, a mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych nie powinni ponosić tych kosztów.
Opowiadamy się za metodą, która w jakikolwiek sposób będzie wiązała opłaty z przyczynami powstawania odpadów, czyli z ludźmi. W ankiecie przeprowadzonej wśród mieszkańców Moreny większość opowiedziała się za obliczaniem wysokości opłaty na podstawie liczby mieszkańców. Zwracamy również uwagę, że po nowelizacji ustawy, zgodnie z art. 6j ust. 2a można różnicować stawki opłat w zależności od rodzaju zabudowy, z czego również nie skorzystano w dostępnych projektach Regulaminu. Według naszych wyliczeń opłata za wywóz odpadów niesegregowanych w nieruchomościach wielolokalowych nie powinna przekroczyć średniej stawki obowiązującej obecnie w gdańskich spółdzielniach mieszkaniowych, co i tak w przypadku wielu spółdzielni mieszkaniowych będzie oznaczało podwyżkę. Nie oczekujemy niczego więcej, niż wykorzystania efektu skali i utrzymania kosztów działania całego systemu na obecnym poziomie.
Podkreślamy, że projekt Regulaminu nie był konsultowany, a jedynie oznajmiany mieszkańcom, a głosy zarządów Spółdzielni mieszkaniowych zostały ocenione przez wiceprezydenta Lisickiego na podstawie jego osobistych doświadczeń z prezesury w spółdzielni. W tej dyskusji potrzeba więcej argumentów, a mniej epitetów, świadczących o braku argumentów. Nam się chce działać, i robimy to dla dobra naszych mieszkańców, dlatego z taką determinacją odwołujemy się do osób, które chcą słuchać głosów służących temu dobru
."

Aleksander Nowaczek
Zastępca Prezesa Zarządu
Lokatorsko-Własnościowa
Spółdzielnia Mieszkaniowa MORENA w Gdańsku

Czytaj także: Burzliwa sesja Rady Miasta Gdynia: Przegłosowano metodę ryczałtową naliczania opłat za wywóz śmieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto