Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Litewska interpretacja szekspirowskiej "Burzy" skupia się na Mirandzie

Arek Gancarz
W oryginale Szekspira "Burza" to komedia, dziś bardziej uważana za romans. Jednak Litwini z Oskaras Korunovas Teatr/Teatru Miejskiego w Wilnie skupili się na dramatycznym aspekcie sztuki, głównym bohaterem czyniąc drugoplanową w pierwowzorze Mirandę.

Tytułowa Miranda w sztuce Oskarasa Korsunovasa nie jest popychadłem losu i ludzi ją otaczających, jak w "Burzy" Williama Szekspira. Tam pełni rolę swego rodzaju karty przetargowej w rozgrywce męskich bohaterów -Prospera i jego sługi Ariela przeciwko bratu Antonio, wspomaganemu przez Alonso i jego brata Sebastiana oraz syna Ferdynanda.

Rosyjski "Hamlet" Teatru Kolady jest pełny głośnego kiczu

U Litwinów z OKT Miranda wciąż jest drobną istotą, ale przeistacza się w siłę sprawczą. To ona inspiruje i kieruje postępowaniem mężczyzn. Jest centralną postacią dramatu. Dramatu absurdalnej walki o władzę. Walki rozgrywanej już w podstawowej komórce społecznej - rodzinie. W czterech ścianach mieszkań w blokach i w jednorodzinnych domach.
Stąd scenografia - typowe inteligenckie mieszkanie, pełne półek z książkami, z szachownicą, globusem, pozytywką-tancereczką i paprotką.

Końcowy fragment spektaklu.

Tu też potrafią obudzić się demony żądzy władzy.

Zamiast bajki dla dorosłych, albo fantastycznego widowiska, jak często wystawiana jest "Burza", reżyser Korsunovas proponuje retrospekcję w codzienność - "Mirandę".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Litewska interpretacja szekspirowskiej "Burzy" skupia się na Mirandzie - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto