18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łukasz Kopeć

Redakcja
Przedstawiamy rozmowę z przewodnikiem Łukaszem Kopcem.

1. Od ilu lat zajmujesz się harcerstwem? Jak się zaczęła Twoja przygoda z harcerstwem?
Można powiedzieć, że harcerstwem zajmuję się przez większość mojego życia, czyli od roku 1999, kiedy to wstąpiłem do gromady Zuchowej działającej na moim osiedlu. Jednak, jak to z zuchami bywa, była to bardziej decyzja moich rodziców niż moja. Jednak na tyle mi się spodobały pierwsze zbiórki, że zostałem, co było już moją świadomą decyzją. Od tamtego czasu przeszedłem całą ścieżkę rozwoju harcerskiego, aż do momentu gdzie się
teraz znajduję, czyli na funkcji hufcowego 1 Gdańskiego Hufca Harcerzy WIDMO.

2. Czy trudno pogodzić harcerstwo z życiem zawodowym?
Jest to pytanie, na które w pełni będę w stanie odpowiedzieć za jakiś czas, kiedy to będę miał parę lat pracy zawodowej za sobą. Obecnie jako student Politechniki Gdańskiej mogę stwierdzić, że harcerstwo w żadnym stopniu nie przeszkadza w nauce, co więcej można znaleźć również czas na realizację swoich dodatkowych, poza harcerskich pasji. Oczywiście czasem trzeba się nagimnastykować aby pogodzić wszystkie sprawy, ale jak
jest ktoś w coś zaangażowany to nie sprawia mu to problemu. Mogę już jednak powiedzieć, że umiejętności, które zdobyłem dzięki harcerstwu, przydają się w życiu zawodowym. Umiejętność współpracy z ludźmi, kierowania grupą oraz kreatywność,mogłem kilkukrotnie wykorzystać w podejmowanych przeze mnie pracach.

3. Harcerstwo dawniej i dziś. Wiele się zmieniło?
Zmian zachodzących w harcerstwie nie sposób nie zauważyć. Zmiany te ściśle związane są jednak z postępem cywilizacyjnym. W pracy instruktora nie da się nie korzystać z współczesnych technologii, gdyż, ułatwia, usprawnia to wiele spraw. Pomijając jednak sprawy związane z funkcjonowaniem jednostek trzeba przyznać, że aż tak dużo się nie zmieniło. W naszej pracy staramy się kultywować tradycję przedwojennego harcerstwa. Na obozach harcerze dalej śpią na własnoręcznie wykonanych pryczach, stoją na nocnych wartach, podchodzą inne obozy. Formy które działały 100 lat temu dalej są atrakcyjne dla współczesnych dzieciaków.

4. Jakie wartości starasz się przekazywać podopiecznym?
Jest cała masa wartości, które ruch harcerski stara się przekazać młodym chłopakom. Kiedy byłem drużynowym starałem się, przede wszystkim zaszczepić harcerzom poczucie braterstwa. To, że możemy polegać na ludziach, z którymi przebywamy i się przyjaźnimy uważam za fundament do jakiejkolwiek dalszej pracy. Obecnie, kiedy bezpośrednio pracuję z trochę starszymi chłopakami, staram się wykrzesać z nich aktywność, czynną
postawę wobec świata. Poprzez różnego rodzaju służbę pokazuję im, że można mieć realny wpływ na środowisko, w jakim się znajdują.

5. Przypominasz sobie zabawną historię związaną z życiem harcerskim?
Harcerze we własnym gronie potrafią opowiadać setki zabawnych historii, anegdot, które jednak dla osób postronnych mogą aż takie zabawne nie być. Mi w szczególności zapadło w pamięci jedno zdarzenie sprzed kilku lat. Podczas obozu 4 lata temu pojechaliśmy podchodzić obóz innej drużyny. Podczas powrotu zajechaliśmy na stację zatankować samochód. Oczywiście wszyscy ubrani w stroje maskujące, wymazani na twarzy(swoją
drogą latem w nocy na stacji w Kościerzynie to dość częsty widok). Na stacji tankowała też jakaś grupka młodzieży wracająca z dyskoteki. Oczywiście pojawiły się jakieś głupie komentarze, śmiechy, delikatne wyzwiska od „czarnuchów”. Życie jednak bywa przewrotne i 20 min później, ta sama grupa „czarnuchów” pomagała wyciągać tą grupkę z samochodu, którym wylecieli do rowu. Nie byli już wtedy tacy skorzy do żartów.

6. Czy znasz jakiś mit do obalenia na temat harcerstwa?
Istnieje wiele mitów, stereotypów dotyczących harcerzy, z którymi należałoby walczyć. Za jedną z najbardziej krzywdzących opinii o harcerzach, instruktorach uznałbym tą, że harcerstwo jest dla dzieci i kiedy ja przestanę się w to bawić. W rzeczywistości harcerstwo jest dla wszystkich, młodych i starych. Jest to ruch opierający się na ludziach, ich przyjaźniach i przygodach, jakich doświadczają. Jest wspaniałym sposobem wychowania młodych ludzi, stylem życia i miejscem do rozwijania swoich zainteresowań. Harcerze, harcerstwo powinni być traktowani poważnie, ze względu na pracę, jaką podejmują. Naprawdę zasługują na to.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto