Małachowski i Urbanek też z medalami! Polacy w Pekinie wywalczyli ich już osiem! [ZDJĘCIA]

RR
Piotr Małachowski i Robert Urbanek dołączyli do zaszczytnego grona medalistów mistrzostwa świata w Pekinie. Nasi dyskobole zachwycili w sobotę. Konkurs - zgodnie z oczekiwaniami - wygrał Małachowski. Urbanek sprawił przy tym miłą niespodziankę, zajmując trzecie miejsce.

Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) w sobotnim konkursie finałowym nie był zagrożony ani przez chwilę. Już w pierwszej próbie rzucił dysk na odległość 65,09 m. W drugiej poprawił ten wynik na 67,40 i jak się później okazało, był to rzut na wagę złota mistrzostw świata.

Z kolei Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki) z próby na próbę rozkręcał się, rzucał coraz dalej i piął się w górę klasyfikacji. W piątym rzucie posłał dysk na odległość 65,18 m. Wygryzł tym samym z miejsca na podium Estończyka Gerda Kantera (64,82).

Polaków rozdzielił Philip Milanov. Belg w Pekinie ustanowił rekord swojego kraju, rzutem na 66,90. I to on ostatecznie sięgnął po wicemistrzostwo globu.

Bardzo bliska zdobycia medalu była także skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko. Halowa mistrzyni świata z Sopotu pokonała poprzeczkę na wysokości 1,99 m i zajęła czwartą lokatę. Miejsce na podium gwarantowały jednak czyste skoki na 2,01. Tyle właśnie, w pierwszej próbie, skoczyła Marija Kuczina. Rosjanka została mistrzynią na otwartym stadionie (w marcu 2014 roku podzieliła się tytułem w Ergo Arenie z Lićwinko).

W finale biegu na 800 metrów kobiet Joanna Jóźwik zajęła przedostatnie miejsce z czasem 1.59,09. Wygrała Białorusinka Maryna Arzamasawa (1.59,09). Jako ciekawostkę dodajmy, że we wspomnianych halowych mistrzostwach globu w Sopocie Arzamasawa była trzecia, za drugą Angeliką Cichocką.

Bohaterem przedostatniego dnia mistrzostw został jednak bezsprzecznie Ashton Eaton. Amerykański dziesięcioboista zdobył złoto, które okrasił nowym rekordem świata. Jego rezultat to 9045 punktów. Drugi Kanadyjczyk Damian Warner zdobył ich 8695 (rekord krajowy), a trzeci był Niemiec Rico Freimuth (8561).

Po 8 z 9 dni zawodów w Chinach Polska plasuje się na znakomitym piątym miejscu w klasyfikacji medalowej (8 krążków: 3 złote, 1 srebrny i 4 brązowe). Prowadzi Kenia (13: 6-4-3), przed Jamajką (11: 6-2-3) i Stanami Zjednoczonymi (16: 5-5-6).