Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marlena Widz i jej przepis na żurek

Iwona Rozynek, Olga Krzyżyk
Rozmowa z Marleną Widz, mieszkanką Kosztów. Mysłowiczanka zdradza swój przepis na pyszny żurek.

Marlena Widz i jej przepis na żurek. Podczas dożynek mysłowiczanie wybierali najpyszniejszy żur. Dlatego postanowiliśmy porozmawialiśmy jedną z mieszkanek Kosztów, która zdradziła nam swój przepis na żurek.

Jakie składniki są potrzebne, żeby ugotować dobry żur?
Potrzebne nam będą: mąka żytnia, mąka pszenno-żytnia, główka czosnku polskiego, skórka z chleba zwykłego, tradycyjnego, woda z kranu, sól oraz zakwas. O gotowaniu żuru trochę usłyszałam od cioci, babci i mamy. Potem to połączyłam w jedną całość. I tak powstał ten przepis.

W jakich proporcjach i jak powinniśmy przygotować żur?

Na 3-4 l wody potrzebne nam jest około pół kilograma mąki do 60 dkg (30 dag mąki żytniej i 30 dkg mąki pszenno-żytniej). Czosnek kroimy na drobne kawałki. Potrzebne nam jest także 1,5 do 2 l wody oraz piętka z chleba lub skórka z jednej kromki chleba. Wszystko to mieszamy w glinianym garnku. Następnie musimy go przykryć lnianą ścierką kuchenną, potem drewnianą deską, a na to kładziemy kamień lub marmurowy moździerz.

Po 2-3 dniach odkrywamy, wyciągamy skórkę z chleba i przemieszamy. Sprawdzamy kwaśność żuru, jeśli ktoś woli nie za kwaśny, to można od razu przelać. Jeśli ktoś woli bardziej kwaśny, to trzeba przetrzymać żur pod przykryciem do 4-5 dni i potem dopiero przelać. Odlać do słoika ok. 300 ml żuru, które będzie służyć jako zakwas do kolejnego. Dzięki zakwasowi szybciej kiśnie żur. Taki żur można do około miesiąca trzymać w lodówce. Po ugotowaniu można go bez problemu zjeść.

Zakiszony żur najlepiej przetrzymywać w czymś szklanym. Jeżeli czosnek podczas kiszenia zrobi się lekko zielony, nie znaczy to, że żur jest niedobry. Czosnek pod wpływem kiszenia może mieć taki kolor. P o 2-3 dniach na żurze robi się piana i delikatny osad z mąki. Jeżeli mąka jest przeterminowana, to piana jest gęstsza i żur ma gorzkawy smak, tzn. że coś było przeterminowane i żur trzeba wylać, ponieważ jest on nie zdatny do spożycia.

Jak gotować żur?
Możemy go ugotować na żeberkach, golonce, ogonach, biodrówce czy boczku. Są trzy sposoby. Oto jeden z nich: jeżeli mięso jest już miękkie można dodać pokrojone ziemniaki w kostkę, kiedy będą już miękkie to dolewamy zakwaszonego żuru. Dodajemy przyprawy: przesmażone na maśle grzyby lub pieczarki, do smaku majeranku, pieprzu, maggi i wegety.

Jakie są inne oprócz żuru popularne śląskie potrawy?

Popularnymi i tradycyjnymi śląskimi potrawami są: tarte kluski, rosół, modro kapusta, rolada, szałot ze śledziem. A także placki tarte, barszcz na swojskim zakwasie, kiszona kapusta, swojskie ogórki, kapusta z zasmażką i hekele (ugotowane żółtka z jajek, słony śledź filet, zmielić wszystko razem i dodać do masła), które przygotowuje się w Wielkim Tygodniu oraz wodzionka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto