MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek Mieczysław Struk zapowiada “nową współpracę”. Chodzi o Lasy Państwowe

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Marszałek Pomorza zapowiada “nową współpracę”. Chodzi o Lasy Państwowe
Marszałek Pomorza zapowiada “nową współpracę”. Chodzi o Lasy Państwowe Przemyslaw Swiderski
Marszałek Mieczysław Struk i wojewoda Beata Rutkiewicz spotkali się z leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Jak mówili przedstawiciele samorządu, ma to być nowe otwarcie, jeśli chodzi o współpracę z Lasami Państwowymi. Dużo czasu poświęcono na omówienie kwestii Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i największych wyzwań w nadchodzącym czasie.

”Nowa” współpraca na Pomorzu?

Co w tej współpracy nowego? Marszałek Struk wyjaśniał na spotkaniu z leśnikami w poniedziałek, 4 marca, że jego zdaniem wcześniejsze relacje z instytucją nie były najlepsze.

- W ostatnich latach pojawiały się wielokrotnie zgłaszane negatywne zjawiska polegające na znaczącej wycince drzew, w jakimś stopniu też dewastacji Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Usiłowaliśmy nawiązać dobre relacje z Lasami Państwowymi, ale poprzednia dyrekcja nie wykazywała takiego zainteresowania - mówił marszałek Struk.

Jako przykład podał nasadzenia organizowane przez Lasy Państwowe związane z wydarzeniami po huraganie, jaki zdewastował Bory Tucholskie.

ZOBACZ TAKŻE: Polska armia i wojska sojusznicze przekroczyły Wisłę. Trwają manewry Dragon-24

- Zgłaszaliśmy się jako pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, że jesteśmy gotowi z całymi rodzinami współuczestniczyć w wielkiej akcji edukacyjnej w postaci przeprowadzenia nasadzeń. Dyrekcja, jak tylko usłyszała, że Urząd Marszałkowski wchodzi w rachubę, odmówiła takiej kooperacji - twierdził marszałek.

Na spotkaniu Mieczysław Struk zapowiedział “otworzenie nowej karty współpracy”. Przypomniał, że na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, procedowane będą dwa kolejne plany ochrony parków krajobrazowych.

- To był wielki proces powstawania tych planów ochrony parków krajobrazowych, w których określamy zasady korzystania z nich. Także skalę cięć sanitarnych. Chcielibyśmy współuczestniczyć w planach urządzania lasów. Uważamy, że to jest dobro ogólne, narodowe dobro społeczne, które powinno być przedmiotem konsensusu pomiędzy instytucjami publicznymi - dodał.

Dwa największe wyzwania

Obecna była również wojewoda pomorska – Beata Rutkiewicz. W swoim przemówieniu skupiła się na dwóch największych wyzwaniach, które stoją przed samorządami i Lasami Państwowymi.

**ZOBACZ TAKŻE:

Zaopatrzenie okrętów, czyli inny wymiar ćwiczeń Marynarki Wojennej RP pk. Ostrobok-24. Co dokładnie robili marynarze na Bałtyku

**

- Oprócz tego, o czym mówi pan marszałek, to jest na pewno certyfikacja drewna. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku jako pierwsza otrzymała certyfikację FSC i jako pierwsza się wycofała. My mamy w województwie pomorskim 5000 przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką drzewno-meblarską. Dla nich nieposiadanie na terenie województwa produktu, czyli drewna z certyfikacją, to jest potężne wyzwanie - mówiła wojewoda.

Jako drugi cel dla Lasów wojewoda wskazała “współpracę z samorządami”. Ta ma wiązać się z inwestycjami, ścieżkami rowerowymi, dostępem do lasu czy zbiorników retencyjnych i działań edukacyjnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto