Mecz Polska - Niemcy 2:2. ZDJĘCIA I WIDEO

Piotr Wiśniewski
Mogło być historyczne zwycięstwo, a jest jęk zawodu i rozczarowania. Polska w 90. minucie prowadziła 2:1 po karnym Błaszczykowskiego, ale równo z końcowym gwizdkiem wyrównał Cacau. To piąty remis Polaków z Niemcami w historii gier obu zespołów, a także pierwszy oficjalny mecz reprezentacji na PGE Arenie.

Polska - Niemcy 2:2 (0:0)
Bramki: 1:0 - Lewandowski (55), 1:1 - Kroos (68), 2:1 - Błaszczykowski (90+1-karny), 2:2 - Cacau (90+4)

Zobacz bramki i akcje

Polska: Szczęsny - Wasilewski, Głowacki, Perquis (73' Glik), Wawrzyniak, Dudka, Murawski, Błaszczykowski (90+3' Pawłowski), Mierzejewski (84' Rybus), Peszko (65' Matuszczyk), Lewandowski (79' Brożek).

Niemcy: Wiese - Traesch, Mertesacker, Boateng, Lahm (46' Schmelzer), Rolfes (77' Bender), Schurrle, M. Goetze, Kroos, Podolski (61' Mueller), Klose (46' Cacau).

Żółte kartki: Głowacki (Polska) oraz Kroos (Niemcy).

Czerwona kartka: Arkadiusz Głowacki /81' - za drugą żółtą/ (Polska).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).

POMECZOWE WYPOWIEDZI

90+4 min. - Równo z gwizdkiem Niemcy niestety wyrównują...Cacau. Koniec meczu! 2:2.

90+3 min. - Z boiska schodzi żegnany potężnymi brawami Błaszczykowski. Wchodzi Szymon Pawłowski.

90+2 min. - Na trybunach ogromna wrzawa i prośba: "jeszcze jeden!".

90 min. - Błaszczykowski i 2:1!!

90 min. - Rzut karny dla Polaków!!

88 min. - Efektowny rajd Błaszczykowskiego zakończony autem dla gości.

86 min. - Niecelnie uderzał Boateng.

85 min. - "Gramy do końca, Polacy gramy do końca!".

83 min. - Z boiska zszedł Adrian Mierzejewski, a wszedł Maciej Rybus.

80 min. - Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Arkadiusz Głowacki. Rzut wolny dla Niemiec z niebezpiecznej odległości.

79 min. - Zmiana w Polsce. Boisko opuszcza Robert Lewandowski. Na placu gry melduje się Paweł Brożek.

77 min. - Zmiana w Niemczech. Schodzi Rolfes, a wchodzi Lars Bender.

76 min. - Po strzale Schuerrle piłka ląduje na poprzeczce, po tym jak skuteczną interwencją popisał się Wojciech Szczęsny.

75 min. - Strzał Schuerrle z wolnego wprost w polski mur.

72 min. - Z boiska schodzi dzisiejszy debiutant Damien Perquis, którego zastępuje Kamil Glik.

71 min. - Strzał Schuerrle zablokowany.

69 min. - Śpiewy w sektorze zajmowanym przez fanów z Niemiec.

68 min. - Kroos pewnym strzałem po ziemi pokonuje Szczęsnego. 1:1.

67 min. - Rzut karny dla Niemiec po faulu w polu karnym Arka Głowackiego.

65 min. - Mierzejewski z wolnego trafia w nogi rywali.

64 min.- Adam Matuszczyk za Sławomira Peszkę.

62 min. - Z ostrego kąta uderza Kuba, ale broni Wiese.

61 min. - Kolejna zmiana w zespole gości, Mueller za Podolskiego.

60 min. - Groźna akcja Polaków i rzut rożny.

56 min. - Pod własną bramką świetnie broni Błaszczykowski, który wyprowadza akcję Polaków, ale faulowany był Mierzejewski.

54 min. - Jeeeeeeeestttt! 1:0 dla Polski. Strzelcem bramki Robert Lewandowski, który z bliska pokonał Tima Wiese.

54 min. - Akcja Polaków, ale arbiter dopatrzył się spalonego.

52 min. "Polska biało-czerwoni!".

51 min. - Dobra akcja gości. Cacau obok słupka.

50 min.- Na trybunach "Wojtek Szczęsny!

49 min. - Dudka z pierwszej piłki do Błaszczykowskiego, ale piłka wyszła na aut. W odpowiedzi Niemcy i Szczęsny broni uderzenie zza pola karnego.

46 min. - Początek drugiej połowy. W reprezentacji Niemiec zaszła jedna zmiana. Schmerzel za Lahma. Wcześniej boisko opuścił Klose, a wszedł Cacau.

45+2 min. - Koniec pierwszej połowy. Do przerwy 0:0. Mamy w bramce Szczęsnego i zero po stronie strat.

45. - Pierwsza połowa potrwa jeszcze 120 sekund.

44 min. - Mogliśmy i powinniśmy prowadzić 1:0. W oko w oko z Wiese stanął Peszko po podaniu od Roberta Lewandowskiego, ale pomocnik biało-czerwonych wybrał najgorszy z możliwych wariantów i uderzył wprost w golkipera gości.

42 min. - Ależ cuda w bramce wyrabia dziś Szczęsny. Najpierw obronił strzał Podolskiego, a potem z kilku metrów w jeszcze efektowniejszym stylu dobitkę jednego z Niemców.

41 min. - Niepotrzebnie piłkę podcinał Murawski, który "spalił" akcję Polaków.

40 min. - Rzut wolny dla gości po faulu na Kroosie. Nieudana pułapka ofsajdowa Polaków, Lahm do niepilnowanego Klose, ale na szczęście piłka obok bramki. Ufff, ale dziś Polacy mają szczęście.

39 min. - Ambicji Polakom odmówić nie można. Niestety umiejętności są dziś po stronie gości z Niemiec.

37 min. - "Wszyscy wstają i śpiewają!" Rzut wolny dla biało-czerwonych. Niecelna "piętka" Wasilewskiego.

34 min. - Akcja przeniosła się pod bramkę gości. Niestety akcja Polaków zakończona niecelnym strzałem.

32 min. - Niemcy ciągle nękają polską obronę. Z trzech metrów nie trafia Klose.

31 min. - Toni Kroos w polu karnym. Gol! Nie, znów świetna parada Wojciecha Szczęsnego.

31 min. - Lewandowski piętką do kolegi, ale niestety ten nie odczytał jego zamiarów.

30 min. - Po PGE Arenie sunie meksykańska fala.

29 min. - Jeesst! Nie ma! Ależ jęk zawodu. Świetna kontra Polaków, ale Murawski trafił tylko w boczną siatkę.

27 min. - Do piłki nie dopadł Lukas Podolski. Urodzony w Gliwicach zawodnik od początku meczu jest bardzo aktywny.

25 min. - "My chcemy gola!". Jak na razie to Niemcy dominują na boisku. Niemieckie młode wilczki grają z polotem i łatwo przedostają się pod pole karne Szczęsnego.

22 min. - Piłka w polskiej bramce, ale gwizdek sędziego. Spalony!

21 min. - Niemcy wchodzą w polską obronę jak w przysłowiowe masło. Znów gorąco pod bramką Szczęsnego. Szczęście nas nie opuszcza.

20 min. - Kombinacyjna wymiana piłki przez niemiecki zespół zakończona niecelnym strzałem.

19 min. - Lewą stroną przedarł się Ludo Obraniak, ale piłka w rękach Tima Wise.

15 min. - Gwizdy na trybunach. Fanom nie podoba się zachowawcza gra biało-czerwonych.

12 min. - Futbolówki nie opanował Lewandowski.

10 min - Przypadkowa akcja Polaków, po której oko w oko z Wiese znałazł się Peszko. Górą golkiper niemiecki.

9 min. - Kapitalny strzał Lahma i efektowna parada Szczęsnego. Który to już raz?

8 min. - Od bramki rozpoczyna Tim Wiese.

6 min. - Dwukrotnie zakotłowało się pod polską bramką i dwukrotnie nasz zespół ratuje Szczęsny, który po kilkudziesięciu sekundach z bliska fenomenalnie odbija uderzenie zamykającego akcję Niemca.

5 min. - Prawą stroną przedarł się Schuerrle, ale Polacy wybijają na róg.

3 min. - Polacy przerywają akcję Niemiec.

1 min. - Akcja Polaków przy aplauzie publiczności. Sytuację wyjaśniają niemieccy defensorzy.

1 min. - Początek spotkania w Gdańsku. Rozpoczęli goście.

Do rozpoczęcia meczu jeszcze pięć minut. Za chwilę hymny obu państwa, kibice dają próbkę swoich możliwości: "jesteśmy z Wami, Polacy jesteśmy z Wami!".

Na trybunach głośne: "Polska!, Polska!".

Polska: 1-Wojciech Szczęsny - 27-Marcin Wasilewski, 24-Damien Perquis, 13-Arkadiusz Głowacki, 14-Jakub Wawrzyniak - 16-Jakub Błaszczykowski (kapitan), 5-Dariusz Dudka, 11-Rafał Murawski, 8-Adrian Mierzejewski, 17-Sławomir Peszko - 9-Robert Lewandowski

Niemcy: 12-Tim Wiese - 15-Christian Traesch, 17-Per Mertesacker, 20-Jerome Boateng, 16-Philipp Lahm (kapitan) - 6-Simon Rolfes - 9-Andre Schuerrle, 19-Mario Goetze, 18-Toni Kroos, 10-Lukas Podolski - 11-Miroslav Klose.