Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MEN chce odciążyć plecaki uczniów. Podręczniki w wersji elektronicznej

gp
3 do 5 kg noszą na plecach nasze dzieci.
3 do 5 kg noszą na plecach nasze dzieci. Fot. Archiwum DB/ Robert Kwiatek
3 do 5 kg noszą na plecach nasze dzieci. Ministerstwo wpadło na pomysł, jak odciążyć szkolne plecaki. Podręczniki będą obowiązkowo wydawane w formie elektronicznej.

Bezpieczny ciężar tornistra to 10 proc. wagi dziecka. Dla dzieci powyżej 13 lat może on być większy - do 15 proc. ich wagi. Każdy, kto ma dziecko w szkole wie, że żadna z tych norm nie jest przestrzegana. Uczniowie mają plecaki wypchane do granic możliwości podręcznikami, ćwiczeniami, zeszytami. Po 3 sztuki na każdy przedmiot. Przeciążone plecaki krzywią im kręgosłupy, barki, ramiona...

Czytaj także: Sprawdzili ile ważą tornistry uczniów

Aby to zmienić, ministerstwo wpadło na pomysł, aby podręczniki obowiązkowo wydawać w formie elektronicznej. Oznacza to, że podręczniki będą mogły być wydane w formie papierowej wraz z towarzyszącą jej formą elektroniczną lub wyłącznie w formie elektronicznej. Tylko materiały edukacyjne dla klas I-III szkoły podstawowej, ze względu na specyfikę tego etapu edukacji, będą mogły być wydane wyłącznie w formie papierowej.

Czytaj także: Ile kilogramów noszą dzieci na plecach

W 2009 roku MEN dopuściło możliwość wydawania podręczników w wersji elektronicznej. Do tej pory skorzystali z niej wydawcy kilkudziesięciu podręczników. Obecnie proponuje się, aby każdy podręcznik opracowany w formie papierowej - z wyłączeniem podręczników przeznaczonych do edukacji wczesnoszkolnej - posiadał swój elektroniczny odpowiednik, przy czym forma elektroniczna powinna być tożsama pod względem treści z formą papierową. Dzięki takiemu rozwiązaniu uczeń będzie mógł nabyć - wybrany uprzednio przez nauczyciela - podręcznik w formie papierowej lub w formie elektronicznej, w zależności od własnych preferencji, ceny oraz dostępu do komputera.

Zapytaliśmy w księgarniach czy na rynku są podręczniki w formie e-booka?

- To prawda, że do podręczników dodaje się coraz więcej płyt - mówi p. Hanna z gdańskiej księgarni przy ul. Grobla II. - ale w chwili obecnej są to tylko CD z dodatkami do materiału zawartego w książkach. Takie płyty dołącza się głównie do podręczników z nauk ścisłych, takich jak przyroda, chemia czy fizyka. A uczniowie korzystają z nich najczęściej w domu.

- Nie zdarzyło się jeszcze, byśmy otrzymali podręcznik w wersji elektronicznej - dodaje p.Aleksandra, kierowniczka Gdańskiej Księgarni Oświatowej w Gdańsku - i - z rozmów z wydawcami - nic nie zapowiada, by przed tym rokiem szkolnym miało się coś takiego pojawić. -

- MEN chce, aby nowelizacja tego rozporządzenia weszła w życie 1 września 2011 roku - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy ministra . - Po tym, jak w 2009 roku wprowadziliśmy prawo do wydawania podręczników w wersji elektronicznej wydawcy zgłosili do dopuszczenia do nauki w szkołach kilkadziesiąt e-booków bądź programów multimedialnych. Teraz idziemy krok dalej i chcemy wprowadzić obowiązek wydawania wersji elektronicznej podręcznika.

Czy pomorskie szkoły są przygotowane na elektroniczną rewolucję w nauczaniu? Co nasze władze oświatowe sądzą o tym projekcie, przekazanym do konsultacji społecznej. Odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Gdańsku była lakoniczna: "Informacja jest na tyle świeża, że nie można jednoznacznie w tym momencie zajmować stanowiska w tej sprawie".

Czy elektroniczne podręczniki się przyjmą?
Według danych GUS w 2010 roku ponad 90 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku poniżej 16 lat posiadało w domu komputer, w tym 83 proc. ma dostęp do Internetu. Założyć więc można, że korzystanie z nowych technologii i Internetu jest dla dużej części uczniów codziennością.

Współpraca: Anna Ładosz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto