Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metropolitanka, czyli her story

Redakcja
Natalia Hennig
Metropolitanka to projekt ukazujący historię Trójmiasta oczami kobiet. Przez cały sezon letni w jego ramach organizowane były spacery i wykłady herstoryczne. Jednak końcówka wakacji i jesień zapowiadają się równie ciekawie.

Googlujemy dziś wszystko, czemu więc nie użyć wyszukiwarki do słów "Stocznia Gdańska"? W zakładce z grafiką, po pasmie zdjęć dźwigów i suwnic, widać wąsatego znanego wszystkim pana, stoczniowców w męskim kombinezonie przy pracy, mężczyzn stojących na bramie podczas strajku. A przecież historia Stoczni to też dzieje kobiet, o czym przekonuje Metropolitanka.

- W latach 80. w Stoczni Gdańskiej pracowało nawet do 20 tys. osób, z czego 1/3 załogi to były kobiety - argumentuje Alicja Żarkiewicz, jedna z autorek projektu. - Nam się wydaje, że Stocznia to jest mężczyzna, a jednak te kobiety naprawdę tutaj były, pracowały w różnych miejscach, w różnych zawodach: w administracji, na stołówkach, jako laborantki, w magazynach. Rzadziej się zdarzało, że pracowały jako spawaczki bądź też dźwigowe, ale również w takich zawodach zarezerwowanych dla mężczyzn się pojawiały i pracowały równie ciężko jak oni - dodaje.

Aby ocalić od zapomnienia historie (a właściwie HERstorie) tych kobiet, Metropolitanka zaprasza na spacery po terenach postoczniowych trzema szlakami:
- trasą "S" - opowiadającą o działaczkach "Solidarności",
- trasą "A" - mówiącą o artystkach tworzących w Stoczni,
- trasą "P" - czyli pracownic.

Zorganizowana została również "Herstoryczna Czytelnia Metropolitanki", w ramach której odbywają się spotkania promujące książki o historii kobiet Trójmiasta. Autorzy projektu zadbali też o tych, którym czas nie pozwoli wziąć udziału w ww. działaniach. W trakcie przygotowania jest audioprzewodnik po Stoczni śladami kobiet - do odsłuchania w terenie lub w domu, gromadzone i publikowane są też artykuły, wywiady i eseje.

W roku 2012 aktywność Metropolitanki była skierowana głównie na Stocznię Gdańską. W planach jednak jest poszerzenie projektu o losy kobiet z całego Trójmiasta, a nawet Pomorza. - Obecnie skupiamy się jeszcze na Stoczni Gdańskiej, dopóki mamy możliwość oprowadzania po tych terenach. I jeszcze jedna ważna rzecz, projekt jest otwarty, cały czas podejmujemy nowe działania - zaznacza Alicja Żarkiewicz.

Najbliższe działania Metropolitanki


Spacery:
20.08, godz. 17.00
22.08, godz. 17.00
25.08, godz. 16.00
27.08, godz. 17.00
29.08, godz. 17.00
Miejsce zbiórki: Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, tzw. "historyczna"
Zapisy: [email protected]

Herstoryczna Czytelnia Metropolitanki
12.09 - B. Szczepuła "Alina Pienkowska. Miłość w cieniu polityki", spotkanie autorskie
10.10 - Anna Popek. Żony opozycjonistów.
07.11 - G. Danielewicz, M. Koprowska, M. Walicka. Polki w Wolnym Mieście Gdańsk.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, godz. 18.00-19.30
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto