MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe sympozjum o autyzmie w Gdańsku

Agata Cymanowska
Autystyczni 5-latkowie Dawid i Mikołaj w ciągu 20 miesięcy zrobili ogromne postępy.
Autystyczni 5-latkowie Dawid i Mikołaj w ciągu 20 miesięcy zrobili ogromne postępy.
Kiedy patrzy się na roześmianego i zainteresowanego wszystkim dookoła Dawida trudno uwierzyć, że jeszcze niespełna dwa lata temu pięcioletni dziś chłopiec nie mówił, nie wykonywał poleceń, nie komunikował swoich ...

Kiedy patrzy się na roześmianego i zainteresowanego wszystkim dookoła Dawida trudno uwierzyć, że jeszcze niespełna dwa lata temu pięcioletni dziś chłopiec nie mówił, nie wykonywał poleceń, nie komunikował swoich potrzeb, a nawet nie patrzył... Dawid jest dzieckiem autystycznym i codziennie uczestniczy w zajęciach terapeutycznych w Przedszkolu Specjalnym dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym w Gdańsku.

- Przed nami jeszcze dużo pracy - mówi mama Dawida.

Jeśli jednak chłopiec nadal będzie robił tak duże postępy być może za jakiś czas pójdzie do szkoły masowej.

Dzieci takich jak Dawid jest o wiele więcej. Z przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań wynika, że jedno na 166 dzieci ma problem z autyzmem. Niestety do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyn tego zaburzenia, ale najprawdopodobniej tkwią one w genetyce. Jednocześnie, co cieszy psychologów i pedagogów, wzrasta świadomość społeczna dotycząca tego, czym jest i na czym polega autyzm.

- Nasz instytut przygotowuje projekt wczesnej diagnozy, ponieważ jest ona wyjątkowo ważna ze względu na efektywność terapii dziecka autystycznego - podkreśla Iwona Ruta-Sominka, wicedyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka, który zajmuje się wszechstronną pomocą dzieciom z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom. - Podobnie rzecz ma się ze współpracą z rodzicami. W przypadku braku wsparcia ze strony rodziców, efekty są ograniczone.

Ale terapia behawioralna wymaga sporo czasu i cierpliowści. Dawid spedza 4 i pół godziny na zajęciach w przedszkolu, potem jeszcze przez 3 godziny pracuje z mamą. Chociaż tak naprawdę zainteresowania wymaga bez przerwy.

Rówieśnik Dawida, Mikołaj cieszy się, bo dostał swojego ulubionego cukierka w nagrodę za dobrą i aktywną zabawę.

- Terapia zawsze przynosi efekty, choć czasem są one większe lub mniejsze - zapewnia psycholog Joanna Jaworska, terapeutka Mikołaja.

Tymczasem już w niedzielę w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu przy ul. Wita Stwosza 53 w Gdańsku o godz. 11 rozpocznie się II Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "Wczesna interwencja behawioralna dzieci z autyzmem - badania naukowe". Część wykładów poprowadzą przedstawiciele Princeton Child Development Institute (PCDI) w USA, który stanowi jeden z najlepszych ośrodków na świecie zajmujący się terapią osób z autyzmem.

Europejski Tydzień Autyzmu potrwa od 4 do 10 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto