Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Gdańsku. Nowy Ratusz podświetlony na tęczowo. Radni PiS: Apelujemy o godny język i nieakceptowanie agresji

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Nowy Ratusz w Gdańsku– siedziba Rady Miasta - 16.11.2020 w Międzynarodowy Dzień Tolerancji został podświetlony na tęczowo
Nowy Ratusz w Gdańsku– siedziba Rady Miasta - 16.11.2020 w Międzynarodowy Dzień Tolerancji został podświetlony na tęczowo Przemyslaw Swiderski
W związku z przypadającym 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji, decyzją władz miasta, Nowy Ratusz – siedziba Rady Miasta Gdańska- został podświetlony na tęczowo. - Jako osoby o konserwatywnych poglądach czujemy się zaszczuci liberalno-lewicową narracją, która w przestrzeni publicznej ostatnio w Polsce dominuje, dlatego w Międzynarodowym Dniu Tolerancji apelujemy o godny język i nieakceptowanie agresji – mówili w poniedziałek, 16.11.2020, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej radni PiS w Gdańsku.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Nowy Ratusz podświetlony na tęczowo

W poniedziałek 16.11.2020 r. Nowy Ratusz przy ul. Wały Jagiellońskie w Gdańsku – siedziba Rady Miasta - został podświetlony na tęczowo.

- Jestem dumna z mojego miasta, z gdańszczanek i gdańszczan, że dla wielu jesteśmy symbolem i przykładem tolerancji. Historycznie i mentalnie uwarunkowana otwartość na różnice sprawia, że potrafimy czerpać z różnorodności i budować na jej fundamentach. Tolerancja to poszanowanie prawa do życia innych według ich własnych potrzeb, ich patrzenia na świat i sposobu na życie, funkcjonowania w zgodzie z własnymi przekonaniami, ale bez szkody dla innych – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

W piątek, 13.11.2020 r. prezydenci i burmistrzowie polskich i zagranicznych miast wystąpili ze wspólnym apelem, solidaryzując się ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi i przypominając, jaką rolę i znaczenie ma tolerancja w życiu małych ojczyzn.

- Zabieramy w tej sprawie głos, żeby okazać solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa, stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowy Ratusz w Gdańsku– siedziba Rady Miasta - 16.11.2020 w Międzynarodowy Dzień Tolerancji został podświetlony na tęczowo

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Gdańsku. Nowy Ratusz podśw...

Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Radni PiS: Apelujemy o godny język

O tolerancji mówili w poniedziałek, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej także radni Gdańska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł PiS, Kazimierz Smoliński.

- Z Gdańska, miasta wolności i solidarności apelujemy dziś do wszystkich uczestników sceny politycznej w Polsce, za granicą, w Komisji Europejskiej do tego, aby ten dzień przyniósł pewną refleksję nad tym, co w ostatnich tygodniach w Polsce się dzieje. Tolerancja jest obecnie wynaturzona z samej swej idei – mówił poseł PiS, Kazimierz Smoliński. - Tolerancja oznacza respektowanie praw i znoszenie pewnej inności w różnym wymiarze, która jest w życiu człowieka.

- Bardzo źle się dzieje, że ta inność jest ograniczana w ostatnim czasie tylko i wyłącznie do jednej sfery życia człowieka, do sfery seksualności - dodał poseł PiS. - To, do czego to prowadzi, widzimy na ścianach budynku naszego biura, biura parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku. Widać tam nie tylko wulgarne słowa, ale także zniszczone wejście, wybitą szybę. Takie sytuacje mają miejsce również w biurach w Tczewie, Malborku, Sztumie, Nowym Dworze Gdańskim. To przekracza wszelkie granice wolności i właśnie tolerancji.

Głos w sprawie zabrała także radna Gdańska z ramienia PiS, Joanna Cabaj. Przekonywała, że „wprowadzony kilka lat temu w mieście Model na rzecz Równego Traktowania skończył się fiaskiem”.

- Mamy dziś do czynienia z niespotykanymi jak do tej pory atakami, nie tylko na siedziby Prawa i Sprawiedliwości, ale również na kościoły i kapłanów. Takie zachowania do tej pory się nie zdarzały – twierdzi Joanna Cabaj. - O tym, że siedziba Rady Miasta Gdańska zostanie podświetlona barwami środowisk LGBT, dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych. Nie pytano nas o opinię, nie rozmawiano z nami na ten temat, nam oczywiście się to nie podoba. Wystąpiłam w dniu wczorajszym z zapytaniem o koszty podświetlenia budynku, mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź.

- W dniu tolerancji, kiedy budynek Rady Miasta Gdańska zabłyśnie wieloma, tęczowymi kolorami warto powiedzieć, że wszystkie programy edukacyjne, społeczne, na które miasto wydało mnóstwo pieniędzy, trafiło w próżnię – dodaje Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. - Dzisiaj na murach naszych budynków, które zostały zdewastowane, widzimy agresywne napisy i wulgarne określenia. Spory są nieodzowne w debacie publicznej, ale apelujemy o godność, o godny język, o nieakceptowanie agresji. Pod wulgarnymi napisami na budynku naszego biura podpisała się także prezydent Gdańska, więc trudno póki co mówić o jakimkolwiek konsensusie ponad podziałami politycznymi. Pracujemy dla naszego społeczeństwa ze wszystkich sił i apelujemy do władz miasta, żeby z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji nasza debata publiczna zeszła do poziomu, który jest akceptowalny w demokracji. Jestem przekonany, że w końcu przyjdzie opamiętanie i że będziemy mogli wspólnie jeszcze wiele dobrego zrobić dla Gdańska i Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto