MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia. Im starszy tym lepszy

Józef M. Ziółkowski
Już we wrześniu na ulicach Tczewa będzie kolorowo.
Już we wrześniu na ulicach Tczewa będzie kolorowo.
Przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia - Tczew-Europa 2003 nabierają tempa. Do 5 września, czyli rozpoczęcia imprezy pozostały tylko cztery miesiące.

Przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia - Tczew-Europa 2003 nabierają tempa. Do 5 września, czyli rozpoczęcia imprezy pozostały tylko cztery miesiące. Trzydniowe spotkanie, pobyt w Tczewie ma być przeżyciem nie tylko dla malarzy, muzyków, twórców sceny, także dla widzów.

Już teraz jury pod przewodnictwem Jerzego Krechowicza z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zapoznało się z 80 projektami. Wezmą one udział w drugiej części konkursu, właśnie we wrześniu. W kategorii obiektów plastycznych zakwalifikowano prace z Mińska, Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. O charakterze teatralnym na festiwal trafi 13 prac. Między innymi z Akademii Muzycznej w Warszawie. Najpiękniejsze Bajki Cygańskie będzie można obejrzeć w wykonaniu aktorów z Budapesztu.

- Przegląd nadesłanych prac dała niewątpliwie możliwość poznania jurorom kierunków w jakim zmierzają młodzi twórcy - powiedziała Beata Cybulska, rzecznik prasowy festiwalu. - Wysoki poziom prac świadczy o tym, jak bardzo potrzebne są takie festiwale.
W tym roku odbędzie się sesja poświęcona twórczości Eugenio Barbie i Odin Teatret współorganizowana z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie. W paradzie ulicznej wezmą udział włodarze Tczewa. Dla nich pisany jest specjalny scenariusz. Otwarta zostanie wystawa prof. Jerzego Krechowicza. Otwarcie wystawy konkursowej malarstwa ma być w Muzeum Wisły. We współpracy z Włoskim Instytutu Kultury wystawiony będzie spektakl Teatro la Vogaria z Wenecji. W różnych miejscach Tczewa, na ulicach, w salach widowiskowych pojawią się artyści.
Dla młodych śpiewaków odbędą się warsztaty prowadzone przez artystów z Teatro Lirico Sperimentale ze Spoleto we Włoszech. Niemieccy twórcy teatru będą uczyć sztuki improwizacji studentów i absolwentów z Polski. Niemiec i innych krajów europejskich.

W ubiegłym roku festiwal był poświęcony twórczości prof. Józefa Szajny. Od tczewian otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Szajna twórczy, otwarty, poszukujący, zaskakujący. Także w teatralnych przemyśleniach młodych twórców zafascynowanych jego sztuką, jak Magdalena Kazubowski z Kanady.
Smakowitym kąskiem festiwalu był Don Giovanni w teatrze lalek. Sycylijskie marionetki i opowieść Mimmo Cuticchio na scenie w Tczewie, to było coś na co czekano. Gościem była też aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, rodowita tczewianka. W Muzeum Wisły oglądano artystyczną aranżację ekspozycji łodzi wiślanych a także wystawa konkursowa wystawa malarstwa młodych twórców.
Każdy z festiwali ma inny koloryt i artystyczny smak. Co będziemy podziwiać w tym roku i na ile zapadnie to w pamięć przekonamy się już za kilka miesięcy. Festiwalowa kuchnia pracuje nad daniami tegorocznego sezonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto