Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie legendy: jakie opowieści kryją się za polskimi miastami i atrakcjami? Niesamowite, ciekawe, a nawet przerażające

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Z powstaniem gdańskiego trunku Goldwasser [tłum. złota woda] wiąże się legenda, w której swój udział ma symbol miasta – posąg Neptuna umieszczony na fontannie przed Dworem Artusa. Podobno bogaci mieszkańcy miasta ciągle wrzucali do fontanny złote monety. Neptun, bardzo zdenerwowany zaśmiecaniem jego miejsca, trójzębem rozbił je w drobny mak – tak powstały złote płatki używane przy wyrobie ziołowo-korzennego trunku. 

Fontanna Neptuna do dziś strzeże wejścia do Domu Artusa na Długim Targu.
Z powstaniem gdańskiego trunku Goldwasser [tłum. złota woda] wiąże się legenda, w której swój udział ma symbol miasta – posąg Neptuna umieszczony na fontannie przed Dworem Artusa. Podobno bogaci mieszkańcy miasta ciągle wrzucali do fontanny złote monety. Neptun, bardzo zdenerwowany zaśmiecaniem jego miejsca, trójzębem rozbił je w drobny mak – tak powstały złote płatki używane przy wyrobie ziołowo-korzennego trunku. Fontanna Neptuna do dziś strzeże wejścia do Domu Artusa na Długim Targu. Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Archiwum
Nasz kraj może poszczycić się bardzo bogatą historią. Dawniej, kiedy wytłumaczenie pewnych zjawisk nie było możliwe, powstawały na ich temat przekazywane z pokolenia na pokolenie podania. Niektóre z nich dotyczą znanych punktów na mapie państwa. Poznajcie miejskie legendy – jakie opowieści kryją się za polskimi miastami i atrakcjami? Niektóre z nich są przerażające, inne – wręcz przeciwnie. Zobaczcie sami.

Spis treści

Legendy nie tylko dla dzieci. Dlaczego warto je znać?

Legendy stanowią część krajowego folkloru – jeżeli interesuje was historia naszego kraju, warto poznać chociaż te najpopularniejsze. Niektórzy twierdzą, że podania są tylko dla dzieci – to oczywiście nieprawda. Opowieści dotyczą niekiedy nawet tortur, demonów i zjaw – najczęściej usłyszeć je można przy okazji opowieści o dziejach zamków czy fortyfikacji, ale nie brakuje także tych związanych z popularnymi lokalizacjami w miastach.

Czytaj też: Bajkowe miejsca w Polsce. Gdzie spotkać Reksia, Muminki i Pszczółkę Maję? Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Weekend: wycieczka po kraju śladem podań

Jeżeli szukacie pomysłu na ciekawą wycieczkę weekendową, powinniście rozważyć podążenie śladem legend. Jesień sprzyja poznawaniu interesujących historii i wybraniu się na krótki city break, podczas którego będziecie świetnie bawić się odrywając miejskie tajemnice. Każdy znajdzie coś dla siebie – miejsce i trasę można przecież ułożyć wedle własnych upodobań, a niekiedy planowanie ułatwiają utworzone już szlaki.

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Legendy miejskie: polskie miasta i atrakcje

Przygotowaliśmy zestawienie z 9 legendami – być może ułatwi wam to podjęcie decyzji o obraniu kierunku na kolejną krajoznawczą wyprawę. Wśród podań znajdziecie zarówno te powszechnie znane, jak i te nieco mniej popularne. Z zestawienia dowiecie się m.in.:

  • jaką tajemnicę skrywa gdański trunek Goldwasser,
  • gdzie spotkać duchy niezamężnych panien,
  • co ma wspólnego Toruń z aniołem
  • i wielu innych ciekawostek.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miejskie legendy: jakie opowieści kryją się za polskimi miastami i atrakcjami? Niesamowite, ciekawe, a nawet przerażające - Strona Podróży

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto