Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania z niższym podatkiem od towarów i usług

Jacek Klein
Według deweloperów, za półtora roku ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kolejne 15 proc.
Fot. Robert Kwiatek
Według deweloperów, za półtora roku ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kolejne 15 proc. Fot. Robert Kwiatek
Ceny mieszkań rosną od wielu miesięcy w zastraszającym tempie. Niestety, mogą rosnąć nadal. Dlaczego? Między innymi dlatego, że rząd nie potrafi wypracować definicji budownictwa społecznego, według której można by ...

Ceny mieszkań rosną od wielu miesięcy w zastraszającym tempie. Niestety, mogą rosnąć nadal. Dlaczego? Między innymi dlatego, że rząd nie potrafi wypracować definicji budownictwa społecznego, według której można by stosować po 2007 roku niższy 7-proc. VAT na mieszkania.

Wprawdzie jest jeszcze rok na uchwalenie ustawy o VAT w budownictwie jednak powinno stać się to jak najszybciej. Jednym z powodów gorączki na rynku mieszkaniowym i windowania cen jest bowiem obawa Polaków, że rząd nie zdąży i od 2008 r. wszystkie mieszkania będą obłożone 22-proc. VAT-em.
- Bez zdefiniowania polityki społecznej wobec budownictwa mieszkaniowego nie będziemy mogli stosować obniżonej stawki VAT na nowe mieszkania. Za półtora roku zatem ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kolejne 15 proc. - zauważa Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. - A przecież już dziś mamy wysokie ceny mieszkań. Kolejna podwyżka może wywołać regres w budownictwie.
Resort budownictwa już na początku roku opracował definicję budownictwa społecznego. Na mieszkania i domy mieszczące się w jej zakresie mogłaby bezterminowo obowiązywać niższa, 7-proc. stawka podatku VAT. Według tej propozycji zaliczane do budownictwa społecznego byłyby domy i mieszkania o powierzchni do 350 m kw.
Propozycja nie podoba się jednak resortowi finansów. Dopatrzył się on w niej "furtek" do obchodzenia przepisów i zaliczenia do budownictwa społecznego np. domów z basenem. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kwotowe zwolnienia z podwyższonego VAT. Przekonuje, że przedstawi swój projekt w październiku.
- Ten spór między ministerstwami oddala uchwalenie zmian w ustawie o VAT i stawia w trudnej sytuacji inwestorów. Ich obawa o faktyczny koszt metra kwadratowego mieszkania - o 15 proc. taniej czy drożej - nie jest wcale błaha - twierdzi Malinowski. - Resort finansów bije się o pieniądze z podatków i po raz kolejny przejmuje rolę "głównego budowniczego" w kraju.
Analitycy rynku mieszkaniowego obawiają się jednak, że ograniczenia kwotowe, jakie zaproponuje resort finansów, będą się miały nijak do cen rynkowych. W rezultacie budownictwem społecznym może zostać objęta znikoma część mieszkań.
Polska może stosować do końca przyszłego roku obniżoną stawkę VAT na nowe mieszkania, co wynegocjowała z Unią Europejską w traktacie akcesyjnym. Unijne prawo pozostawia państwom członkowskim swobodę w zaliczaniu i określaniu zakresu budownictwa mieszkaniowego uznawanego za budownictwo społeczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto