Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony na szkolnictwo zawodowe w Gdańsku. Czy zagrozi im reforma oświaty?

Anna Mizera-Nowicka
Zyskać ma 9 szkół, m. in. Zespół Szkół Samochodowych
Zyskać ma 9 szkół, m. in. Zespół Szkół Samochodowych 123rf
Do 2020 r. ponad 50 mln zł ma trafić na rozwój gdańskiego szkolnictwa zawodowego. W zeszłym tygodniu marszałek województwa i prezydent Gdańska podpisali umowę w tej sprawie. Problem w tym, że zgodnie z planami Ministerstwa Edukacji Narodowej już od września 2017 roku zawodówki będą wygaszane.

W ich miejscu mają zaś powstać szkoły branżowe, których profil kształcenia ma odpowiadać aktualnym potrzebom rynku pracy.

- W Gdańsku stawiamy na rozwój szkół zawodowych. Chcemy zwiększyć atrakcyjność absolwentów naszych szkół na rynku pracy. Dzięki realizowanym projektom będziemy pomagać zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy będą mogli w sposób kompleksowy zwiększyć swoje kompetencje edukacyjne - tłumaczył Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska tuż po podpisaniu umowy. - W ciągu czterech lat ponad 40 mln złotych zainwestujemy w rozwój infrastruktury szkolnej, powstaną nowe pracownie, laboratoria, warsztaty, będziemy modernizować te, które już mamy. Wszystko po to, by uczniowie opuszczający mury szkół byli atrakcyjni dla pracodawców - podkreślał urzędnik.

Pieniądze mają popłynąć do dziewięciu gdańskich zespołów szkół ponadgimnazjalnych. W planach jest m. in. budowa dwupoziomowego pawilonu przeznaczonego na laboratoria i pracownie dla Zespołu Szkół Morskich, modernizacja warsztatów szkolnych i pracowni w budynku Zespół Szkół Samochodowych czy adaptacja sal na pracownię techniczną w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum. Poza tym zyskać ma Zespół Szkół Łączności i Bursa Gdańska, a także Państwowe Szkoły Budownictwa, Zespołu Szkół Energetycznych, Gastronomiczno-Hotelarskich, Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych czy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.

Wsparcie (wysokości łącznie 13 milionów złotych) otrzyma ponad 2,7 tys. uczniów, blisko 160 nauczycieli kształcenia zawodowego i ośmiu instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie inwestycje mają się odbywać w wyjątkowym czasie. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje bowiem wygasić zawodówki i powołać do życia szkoły branżowe, które mają działać już na innych zasadach. Wszystko ma się dziać już lada chwila...

- 1 września 2017 r. dotychczasowa trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w trzyletnią branżową szkołę I stopnia - informują bowiem pracownicy biura prasowego MEN. Minister tłumaczy zaś, że obecne zawodówki nie odpowiadają potrzebom rynku. Te nowe szkoły mają zaś mocniej współpracować z pracodawcami.

Czytaj więcej na temat REFORMY OŚWIATY >>>

Urzędnicy z gdańskiego magistratu uspokajają jednak, że reforma raczej nie powinna pokrzyżować inwestycyjnych planów w szkolnictwie zawodowym. - Mogą wystąpić perturbacje i problemy związane z wprowadzeniem nowej sieci szkół. Na szczęście pieniądze w naszym projekcie „idą za uczniem”, dlatego nie tracimy żadnego z systemu. Jednak ciągle nie ma aktów wykonawczych i rozporządzeń do rządowego projektu, a jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach - mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Urzędnicy przekonują też, że w pracach nad projektami ściśle współpracowali ściśle z pracodawcami.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto