Mistrzostwa świata siatkarek 2022. Polki mają sposób na azjatycką siatkówkę. Wygrały po raz drugi 3:0

Rafał Rusiecki
Polki w środowym meczu mistrzostw świata z Koreankami z południa
Polki w środowym meczu mistrzostw świata z Koreankami z południa Przemysław Świderski
W środę, 28 września 2022 roku po raz drugi w Ergo Arenie, a trzeci na mistrzostwach świata miały okazję zaprezentować się siatkarki reprezentacji Polski. Po szybkim 3:0 dzień wcześniej z Tajlandią, biało-czerwone mierzyły się z drużyną o zbliżonej charakterystyce - Koreą Południową. I tym razem wygrały bez straty seta!

Mistrzostwa świata siatkarek 2022: Polska - Korea Południowa 28.09.2022

Siatkarki reprezentacji Polski do meczu z Koreankami z południa przystępowały podbudowane dwoma grupowymi zwycięstwami. Ich rywalki nie miały takiego komfortu, ponieważ nie udało im się wcześniej zdobyć nawet seta w dwóch spotkaniach. Grały jednak z bardzo mocnymi Turczynkami i Dominikankami. Zasadne były pytania, czy to nie jest dobry moment, aby do gry weszły zawodniczki, które wcześniej więcej czasu spędzały w kwadracie dla rezerwowych. Dodatkowym atutem był fakt, że selekcjoner naszej reprezentacji Stefano Lavarini prowadził Azjatki w latach 2019–2021.

Włoch rozpoczął mecz ze swoją byłą drużyną, decydując się na optymalny skład. Początek był dosyć nierówny i obie ekipy zdobywały punkt za punktem. Dzięki skuteczności w ataku Magdaleny Stysiak (60 procent) oraz Olivii Różański (80 procent) Polki zaczęły jednak budować przewagę w drugiej części seta. Tej przewagi już nie oddały, wygrywając partię do 17 punktów.

Przebieg drugiego seta był niemal kalką tego inauguracyjnego. Tym razem Polki pozwoliły zespołowi Cesara Hernándeza Gonzáleza na zdobycie 18 punktów. Nasze zawodniczki przeważały w ataku (skuteczność procentowa 56 do 30) oraz w grze blokiem (4-0).

Lavarini na rozruszanie kwadratu rezerwowych zdecydował się dopiero w trzecim secie, kiedy już wszystko było pod pełną kontrolą. Słynące z dobrego przyjęcia Koreanki nie były w stanie nawiązać już skutecznej walki. W tych okolicznościach to nasz zespół dopisał trzecie zwycięstwo na konto.

W czwartek, 29 września 2022 roku Polki zmierzą się z bardzo mocną Dominikaną (początek o godz. 20.30). To zespół, który w środę urwał punkt Turcji, przegrywając dopiero w tie-breaku. Na deser biało-czerwonym pozostanie mecz z Turczynkami w sobotę, 1 października o godz. 20.30.

Polska - Korea Południowa 3:0 (25:17, 25:18, 25:16)

Polska: Wołosz, Korneluk 6, Witkowska 9, Górecka 11, Stysiak 15, Różański 12, Stenzel (libero) oraz Szlagowska, Wenerska, Gałkowska 1, Fedusio 2

Korea Płd: Yeum, Park 4, S. Lee 8, Han 2, J. Lee 13, Hwang 6, Y. Kim (libero) oraz Yoo 1, Pyo 1, H. Kim