Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młode Miasto powstanie w Gdańsku

Dawid Majer
Dawid Majer
Za kilka lat brzeg Martwej Wisły będzie tak samo dostępny jak stary port na Motławie. Wszystko za sprawą rewitalizacji terenów postoczniowych i utworzenia Młodego Miasta.

To z pewnością największe przedsięwzięcie urbanistyczne w obszarze trójmiejskiej metropololii. Zmieni ono całkowicie charakter miejski Gdańska. Jej oblicze ma być połączeniem dwóch wątków architektonicznych - dawnego, przemysłowego oraz nowoczesnego. Znajdzie się tam miejsce zarówno na handel, rozrywkę, sport czy kulturę. Obok nowo zaprojektowanych budynków stać będą hale stoczniowe, zaadaptowane wedle przewidzianych dla nich nowych funkcji.

 

Nowa dzielnica Gdańska

Dostęp do wód Martwej Wisły na pewno sprowokuje planistów i inwestorów do utworzenia przystani jachtowych. Komunikacyjną żyłą nowej dzielnicy będzie aleja Nowa Wałowa. Nie tylko będzie można po niej poruszać po Młodym Mieście, ale również wyjechać z miasta w kierunku na Warszawę. Młode Miasto to obecnie obszar wielkości 70 ha. Całkowita powierzchnia, przeznaczona do zabudowy to 1 mln m2. Przewiduje się tu postawienie ok 4,5 tys. nowych mieszkań. Jej powstanie na pewno wpłynie na układ komunikacji miejskiej.

 

Udział Krzyżaków

Dzielnicę założyli Krzyżacy w 1380 roku. Znajdowała się ona wtedy poza główną strukturą miejską. Obszar ten miał stanowić konkurencję dla dzisiejszego Głównego Miasta. W 1455 roku, już po wypędzeniu Krzyżaków, gdańszczanie za zgodą króla Kazimierza Jagiellończyka całkowicie rozebrali ten teren. Strefa, w której w XV wieku mieszkało ponad dwa tysiące osób, po rozbiórce stała niezabudowana przez następne czterysta lat.

Zabudowę hamowało w dużej mierze postawienie nowożytnych fortyfikacji ziemnych, które oddzieliły Martwą Wisłę od Starego Miasta. W rezultacie przez wiele lat był to teren składowania drewna, które spławiano Wisłą.

W 1844 roku powstała tu niemiecka Stocznia Cesarska a w 1980 Stocznia Schichaua. Stocznia Gdańska, którą znają współcześni gdańszczanie powstała tuż po wojnie, jeszcze w 1945 roku. Miejsce z racji wydarzeń historycznych jest symbolem Solidarności oraz Sierpnia’80.

Po upadłości Stoczni Gdańskiej teren przejęła Stocznia Gdynia. Obecnie właścicielem jest Spółka Synergia 99, która pełni rolę dewelopera i reżysera rozwoju tego terenu. Całość planów inwestycyjnych oraz zagospodarowania przestrzeni znajduje się  na stronie internetowej Młodego Miasta.

MMka informuje o szeregu spraw, jakie mają związek z powstaniem nowej dzielnicy. Jak dotąd pisaliśmy o perspektywie utworzenia nowych połączeń z Młodym Miastem oraz kontrowersją wokół likwidacji Kolonii Artystów, która działała na tym terenie w latach 2000-2007.

 

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto