Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi miłośnicy robotów wygrali mistrzostwa świata

Monika Jankowska
Szymon, Mateusz i Piotr triumfują podczas mistrzostw świata "RoboGames 2015"
Szymon, Mateusz i Piotr triumfują podczas mistrzostw świata "RoboGames 2015" fot. mat. prasowe
Szymon Zagórnik, Piotr Krzemiński i Mateusz Piotrzkowski - studenci Politechniki Gdańskiej - wygrali "RoboGames 2015" w San Mateo. To tylko jedna z nagród, jaką mogą się pochwalić.

Mateusz studiuje mechanikę na Wydziale Mechanicznym, Piotr - informatykę na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, a Szymon - Automatykę i Robotykę - również na Wydziale ETI. Łączy ich dobra znajomość i blisko trzydzieści pierwszych miejsc zajętych na kon- kursach w Polsce, mistrzostwo Szwecji zdobyte na konkursie Robot-SM w Goteborgu i mistrzostwo Europy na konkursie RobotChallenge w Wiedniu.

- Naturalnym kolejnym krokiem było sięgnięcie po mistrzostwo świata - mówią zgodnie miłośnicy robotów. To trofeum zdobyli w San Mateo w Kaliforni wraz ze swoim samodzielnie wykonanym, debiutującym robotem Enova 365. Tam od 3 do 5 kwietnia odbywały się największe zawody robotów na świecie, do rywalizacji stalęli zawodnicy z ponad 40 krajów.

- Mistrzostwa rozgrywane są w wielu kategoriach, od robotów podążających za linią, przez roboty przypominające ludzi, do kilkudziesięciokilogramowych konstrukcji wyposażonych w miotacze ognia i piły, i wiele więcej. Nie zabrakło też oczywiście konkurencji z rodziny sumo, w których my wzięliśmy udział - mówi w imieniu drużyny z PG Piotr Krzemiński. - Wystartowaliśmy z robotem Enova (kategoria minisumo, do 10x10 cm i 500 g) oraz Enova 365 (kategoria mikrosumo, do 5x5 cm i 100 g) - dodaje.

Chłopacy okazali się najlepsi właśnie w kategorii mikrosumo. A o co w niej chodzi? Robociki walczą na macie, niczym prawdziwi zawodnicy sumo. Ich zadaniem jest jak najszybsze wypchnięcie przeciwnika z ringu. Roboty są autonomiczne, czyli wyposażone w specjalne oprogramowanie, które nie wymaga sterowania przez ludzi. Prace nad budową Enovy 365 trwały kilka miesięcy. Studenci podkreślają, że w trakcie prac konstrukcyjnych najtrudniejsze było zmieszczenie "pomysłów technologicznych" w tak małej strukturze.

- Podczas samych zawodów główną trudność dla nas stanowił fakt, iż w konkursie wzięło udział mnóstwo zawodników z Meksyku. Roboty mikrosumo przez nich budowane są uznawane za jedne z najlepszych na świecie - mówi z kolei Szymon Zagórnik. - Jak się jednak okazało, nasz robot był przygotowany do walki z najlepszymi i bez problemu poradził sobie z wszystkimi innymi robotami.

Po zawodach nasi mistrzowie mogli liczyć na chwile wytchnienia. - Była to bardzo ciekawa przygoda, na pewno warto było zobaczyć jak wygląda największy konkurs tego typu na świecie. Zatrzymaliśmy się w San Francisco odległym od San Mateo o około pół godziny drogi. Przez kilka dni udało nam się zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście i poczuć jego niepowtarzalny klimat. - opowiada Mateusz Piotrzkowski. Jak się okazuje studenci doskonale radzą sobie także poza uczelnią. Mateusz właśnie opracowuje własny biznes, Piotr pracuje jako programista, a Szymon jako automatyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto