Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi naukowcy szukają w Gdyni leku na raka

Agata Orlewicz
Czy kiedyś jagody posłużą jako lek na raka? Projekt jest na razie we wstępnej fazie, mającej na celu wytypowanie roślin, którymi naukowcy zajmą się w dalszych etapach
Czy kiedyś jagody posłużą jako lek na raka? Projekt jest na razie we wstępnej fazie, mającej na celu wytypowanie roślin, którymi naukowcy zajmą się w dalszych etapach M.Genza
W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym ruszyły badania. Młodzi naukowcy szukają w Gdyni leku na raka.

Być może to właśnie w Gdyni powstanie kiedyś lek na raka. Wyprodukowany będzie z owoców jagodowych, bogatych w związki chemiczne tzw. polifenole, mające silne właściwości przeciwnowotworowe. Należą do nich m.in. jagody i winogrona. Choć to dopiero melodia przyszłości, pierwszy krok został już zrobiony. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni studenci rozpoczęli prace badawcze.

- Celem projektu jest otrzymanie z trzech roślin jagodowych ekstraktu nasyconego związkami polifenolowymi. Za takie uznaje się materiał zawierający nie mniej niż 20 procent wspominanych związków - mówi Magdalena Malara- Świtońska z działu komunikacji PPNT.

Pierwszą partię owoców dostarczyło już Laboratorium Spark-Lab, które współpracuje przy projekcie. Teraz zadaniem zespołu badawczego jest opracowanie najlepszej metody ekstrakcji oraz pozyskiwania z nich antyoksydantów.

- Inspiracją do zajęcia się tematyką dotyczącą właściwości antyoksydacyjnych roślin była medycyna ludowa, a dokładniej doniesienia o korzystnym wpływie wielu roślin na zdrowie człowieka - mówi Anna Buczkowska, analityk w Spark-Lab. - Korzystając z bogatego zaplecza aparaturowego, jakim dysponujemy, chcemy sprawdzić, które z roślin stosowanych w ówczesnym lecznictwie są najbardziej atrakcyjne pod kątem zawartości związków polifenolowych mogących wykazywać właściwości antynowotworowe

Studenci będą pozyskiwać ekstrakt za pomocą rozpuszczalników, takich jak woda, etanol, octan etylu oraz ich mieszaninami, a także wspomagając się ultradźwiękami. Efekty badań zostaną przedstawione zaangażowanym przedsiębiorcom, podczas spotkania podsumowującego projekt, jednak zainteresowane firmy mogą na bieżąco śledzić postępy prac.

Prace badawcze odbywają się w ramach projektu InnovaBio Pomorze, podczas którego studenci nauk przyrodniczych biorą udział w badaniach zleconych przez przedsiębiorców sektora Life Science.

Naukowcy z Gdańska pracują nad lekiem na raka trzustki.

ZOBACZ także:

TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto