MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej bezrobotnych na Pomorzu?

Izabela Chmielewska
W sierpniu stopa bezrobocia w naszym regionie spadła o 1,9 proc. W skali kraju to rekord. Na dodatek ze spadku liczby bezrobotnych mogło się cieszyć aż 19 pomorskich powiatów.

W sierpniu stopa bezrobocia w naszym regionie spadła o 1,9 proc. W skali kraju to rekord. Na dodatek ze spadku liczby bezrobotnych mogło się cieszyć aż 19 pomorskich powiatów. Najbardziej kwidzyński i sztumski, gdzie bezrobocie spadło o 4,5 proc.

Zdaniem dyrekcji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, rekordowy spadek bezrobocia w Pomorskiem to efekt ukazania się rozporządzeń do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które uruchomiły nowe instrumenty, dotyczące zatrudnienia. PUP zaczęły realizować sektorowy program operacyjny, którego jedną z form wsparcia są staże. W sierpniu skorzystały z nich 982 osoby, czyli o 30 proc. więcej niż w lipcu. Do prawie 2-proc. spadku bezrobocia, zdaniem dyrekcji WUP, przyczyniło się również ożywienie gospodarcze. Urzędnicy przyznają, iż poprawa statystyk to także efekt większej liczby wyrejestrowań z ewidencji bezrobotnych w stosunku do nowych rejestracji. I to ostatnie stwierdzenie wydaje się być najbardziej wiarygodne, bowiem według GUS, w sierpniu mniej osób uczestniczyło w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, a do urzędów pracy zgłoszono mniej ofert pracy. Zatem, niby lepiej, a jednak nie... Poza tym nadal jesteśmy jednym z dziewięciu województw, w którym bezrobocie nie schodzi poniżej średniej krajowej, która wynosi 19,1 proc. Na dodatek zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy zapowiedziały sopocka spółka Unitermal (29 osób), Samodzielny Publiczny ZOZ - Stacja Pogotowia Ratunkowego w Wejherowie (25 osób), Maxbud z Redy (21 osób), Jednostka Wojskowa nr 1128 Malbork, Komenda Lotniska w Redzikowie, pow. słupski (34 osoby). Do tych 109 osób trzeba jeszcze doliczyć 247 osób z likwidowanej w Słupsku Fabryki Obuwia Alka.
Szukamy krócej
Spada liczba osób długotrwale bezrobotnych. W II kwartale br. bezrobotnych poszukujących pracy powyżej 12 miesięcy było 1528 tys., czyli o 72 tys. mniej niż przed rokiem.
Młodym najtrudniej
W najtrudniejszej sytuacji nadal pozostają osoby młode, wśród których stopa bezrobocie przekroczyła w sierpniu 42 proc. Osoby w wieku 18-24 lat stanowiły 43,4 proc. ogólnej liczby nowo zarejestrowanych, a stopa bezrobocia wśród osób w wieku 25-34 lat utrzymała się na poziomie sprzed roku, tj. 20,1 proc.
Od stycznia do sierpnia spadło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - było o 1 proc. niższe niż przed rokiem. W hotelach i restauracjach spadek wyniósł 0,2 proc., w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności - 1,9 proc., w górnictwie i kopalnictwie - 2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, wodę - 2,9 proc., a w budownictwie - aż o 11,8 proc. Niewielki wzrost zatrudnienia odnotowano natomiast w handlu i naprawach (o 0,6 proc.), a w przetwórstwie przemysłowym pozostało na poziomie zbliżonym do notowanego przed rokiem. W obsłudze nieruchomości i firm przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 1,6 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto