Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

moBILET - bilet na autobus w telefonie

Magdalena Sapkowska
http://www.mobilet.pl/home.htm
Do autobusu wsiadają pasażerowie. Zamiast tłoczyć się przy kasowniku, wyciągają komórki i bilet kasują za pomocą programu w telefonie. Od Nowego Roku tak może wyglądać płacenie za komunikację miejską w Gdyni, Gdańsku i Wejherowie. Aplikację moBILET, umożliwiającą zakup biletu przez komórkę wprowadza Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.

Bilety kupione przez komórkę mają taką samą ważność, jak tradycyjne papierowe bilety. Różnić się będą jedynie sposobem dystrybucji. Telefonicznie można kupić jednoprzejazdowe bilety metropolitalne. To zupełnie nowy rodzaj biletu - dotychczas MZKZG oferował jedynie bilety miesięczne, dobowe i 72 godzinne.

- Bilety jednorazowe są potrzebne, bo poszczególne gminy honorują jedynie bilety swoich przewoźników. Dla pasażera to problem. Musi szukać kiosku, zorientować się w cenach przejazdu albo kupować karnety. Teraz będzie mu łatwiej - przekonuje Hubert Kołodziejski, przewodniczący zarządu związku.

Komórkowe bilety, obowiązujące w pojazdach ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo kosztują 2,5 zł za przejazd linią zwykłą oraz 3,5 zł za podróż linią zwykłą, pospieszną lub nocną.

- Dla osób uprawnionych obie wersje oferowane będą także w wersji ulgowej. Na podstawie nowego biletu metropolitalnego pasażerowie będą mogli zrealizować jeden przejazd autobusem, trolejbusem lub tramwajem - wyjaśnia Kamil Bujak, inspektor ds. integracji transportu zbiorowego MZKZG. - Aby rozpocząć korzystanie z moBILETU należy zarejestrować się, pobrać na swój telefon specjalny program oraz zasilić konto pre-paid lub uruchomić polecenie zapłaty. Kasowanie biletu polega na otwarciu aplikacji, wyborze biletu i jego skasowaniu - wyjaśnia Kamil Bujak.

Czyli - aplikacja działa na zasadzie skarbonki. Najpierw zasila się konto, a potem środkami z tego konta można płacić za przejazdy.

Biletowy program można pobrać ze strony www.mobilet.pl, lub otrzymać go bezpośrednio na komórkę po wysłaniu SMS-a o treści "mobilet rej"pod nr 7037. Komórka może działać w każdej sieci, byleby obsługiwała połączenie GPRS
.

Bilet, mimo że wirtualny, podlega takiej samej kontroli, jak każdy inny. - Podczas kontroli, pasażer pokazuje osobie sprawdzającej ekran swojego telefonu z potwierdzeniem skasowania biletu - wyjaśnia Bujak.

Kontroler czyta dane i w razie wątpliwości, za pomocą specjalnie przystosowanego czytnika, skanuje kwadratowy kod 2D, widniejący na potwierdzeniu.
A co, jeśli komórka wyładuje się w trakcie kontroli? Trzeba wówczas zalogować się na internetowe konto pasażera na stronie moBILETU, wydrukować potwierdzenie skasowania i pokazać je firmie kontrolerskiej, która anuluje mandat.

moBILET to nie tylko ułatwienie dla pasażerów. Przewoźnicy liczą, że po jego wprowadzeniu zmniejszą się opóźnienia w komunikacji miejskiej, bo kierowcy będą poświęcać mniej czasu na sprzedaż biletów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto