Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mur przy Bazylice Mariackiej. Mieszkańcy protestują przeciw odgradzaniu ich od "prestiżu Gdańska"

Monika Jankowska
Mur niezgody przy ul. Piwnej w Gdańsku
Mur niezgody przy ul. Piwnej w Gdańsku Przemek Świderski
Mieszkańcy Gdańska postanowili protestować przeciwko murowi, który postawiono przy Bazylice Mariackiej. Zakładany docelowy koszt realizacji muru łącznie z obsługą geodezyjną i montażem bramy stalowej wynosi 39 150 zł.

„Mur kosztował co najmniej 39 tysięcy złotych z pieniędzy gdańszczan. A czy można było wydać te pieniądze lepiej? Zastanówmy się, jak to możliwe, że dziedziniec w tak bliskiej odległości od największego ceglanego kościoła świata, jest w tak złym stanie” - informują mieszkańcy, którzy utworzyli na facebooku grupę "Mur przy Bazylice Mariackiej - protest".

„To niezwykle haniebne, że mieszkańcy tej ulicy, z woli ich włodarzy, zostali odcięci murem od prestiżu Gdańska” - czytamy dalej.

Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych informuje, że mur wygradzający posesję nr 47 i 49 przy ul. Piwnej powstaje na wniosek Rady Dzielnicy Śródmieście, która pozyskała na ten cel dotację od Gminy Miasta Gdańsk.

"GZNK na podstawie otrzymanego Pełnomocnictwa do działania w imieniu Gminy Miasta Gdańska w sprawach związanych z realizacją przedsięwzięcia Rady Dzielnicy Śródmieście realizuje zadanie budowy muru w oparciu o projekt oraz pozwolenie na budowę. Projekt został wykonany przez przedstawiciela rady dzielnicy tj. Pana mgr inż. arch. Stanisława Michela, który w radzie dzielnicy pełni funkcję Przewodniczącego komisji ładu przestrzennego. Projekt posiada wszelkie niezbędne uzgodnienia łącznie z uzgodnieniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" – tłumaczy Agnieszka Kukiełczak, rzecznik prasowy GZNK.

Grupa mieszkańców wysłała w tej sprawie petycję: do prezydenta miasta, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i ministra kultury i dziedzictwa narodowego

- Jedyny protest, który wpłynął do GZNK, to pismo Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Piwna 48/49 z 20 lutego 2015 r., które GZNK otrzymało do wiadomości, a które docelowo skierowane było do Rady Dzielnicy Śródmieście. Zarząd Wspólnoty wnosił protest przeciwko budowie muru bez uwzględnienia zamontowania bramy w murze oddzielającego plac Ks. Zator Przytockiego od Posesji Piwna 48/49. W związku z powyższym GZNK w ramach pełnienia nadzoru nad realizacją muru zwrócił się z wnioskiem do Rady Dzielnicy oraz wykonawcy o konieczność zamontowania metalowej bramy – mówi z kolei Kukiełczak.

Według projektu mur miał mieć wysokość 3,35 m. Ale, ku zdenerwowaniu grupy mieszkańców, zdecydowano się go podwyższyć.
"Jego podniesienie jest spowodowane poziomem posadowienia ławy fundamentowej w stosunku do poziomu projektowanego, ze względu na zalecenia gestorów mediów, które zostały skorygowane po wykonaniu wykopu pod ławę fundamentową. - tłumaczy w piśmie do nas rzecznik GZNK. - W uzgodnieniach tych zalecono wykonanie przepustów instalacji elektrycznej, gazowej oraz ciepłociągu, co spowodowało bezpośrednią konieczność podniesienia ławy fundamentowej. Zmiany te wprowadzono do projektu. Zmiana ta nie wymaga zmiany formy decyzji pozwolenia na budowę."

O komentarz na ten temat zapytaliśmy władze Gdańska.
- Sprawa ta jest obecnie przedmiotem analizy. Gdy stanowisko miasta zostanie ustalone, niezwłocznie o tym poinformujemy – powiedziała nam Anna Dobrowolska z biura prasowego Miasta Gdańska.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przeprowadzi w najbliższym czasie kontrolę inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto