Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealny Oskar dla Gdańska. Za co nagrodzono Muzeum Morskie?

opr.gp
Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej".

16 maja 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.

Opracowana i wdrożona przez zespół NMM metoda fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków statków, znajdujących się na dnie Morza Bałtyckiego pozwala na szybkie i dokładne wykonanie dokumentacji tych obiektów wraków in situ, także przy bardzo słabej widzialności pod wodą.

- W mitologii Sybilla jest wieszczką przepowiadającą przyszłość. Nasza tegoroczna Sybilla, już czwarta w historii Muzeum, jest za digitalizację, czyli dziedzinę, która jest przyszłością nowoczesnego muzealnictwa. - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin - Digitalizacja stała się pojęciem, które przyjęło się na dobre w muzealnictwie. To niezwykle ważne narzędzie, wspomagające m.in. dokumentację oraz zarządzanie kolekcjami, dające wielkie możliwości prezentacji i upowszechniania zbiorów. Każda nagroda, zwłaszcza tak prestiżowa jak Sybilla cieszy, ale ta w dziedzinie nowych technologii pokazuje, że nasze muzeum się zmienia, pracuje i rozwija z duchem czasu.

Wirtualny Skansen Wraków w Muzeum Morskim. Zanurzysz się w wodach Zatoki Gdańskiej?

Instytucje muzealne chętnie wykorzystują nowoczesne technologie i wzbogacają dzięki nim swoje ekspozycje. Dziś wszystkie instytucje muzealne mają swoje strony internetowe, na których udostępniają zbiory, również te nieprezentowane na co dzień w przestrzeni muzealnej, wraz ze szczegółowymi opisami, wirtualnymi wycieczkami i aplikacjami, które mają za zadanie pokazać jak duży jest potencjał danej instytucji.

Ekipa badawcza NMM, kierowana przez dra Tomasza Bednarza, od roku 2013 realizuje projekty naukowo - badawcze z dziedziny archeologii podwodnej, w których m.in. rozwijana jest nowatorska metoda dokumentacji podwodnej w postaci fotogrametrycznych modeli 3D wraków statków z Zatoki Gdańskiej.

- Modele wraków to nie tylko atrakcyjne wizualnie prezentacje, ale także uniwersalne i precyzyjne narzędzie pomiarowe dla archeologii podwodnej, pozwalające na tworzenie dowolnych przekrojów i rzutów, a także skuteczny sposób do monitorowania oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego - podkreśla dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM.

Celem konkursu „Sybilla. Wydarzenie Muzealne Roku” jest nagradzanie osób i instytucji zasłużonych dla pielęgnowania i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

Na tegoroczną, 37. edycję Sybilli wpłynęło 225 projektów muzealnych.

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
KOLEJ NA... Rozmowy na trasie PKM. Igor Michalski o planach Teatru Muzycznego w Gdyni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto