Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Gdańska zbiera plakaty, transparenty, zdjęcia i filmy ze strajków kobiet. „Na naszych oczach tworzy się historia”

Redakcja
Pierwszy eksponat, jaki trafił do Muzeum Gdańska
Pierwszy eksponat, jaki trafił do Muzeum Gdańska fot. M. Łodboda, mat. Muzeum Gdańska
Na stronie Muzeum Gdańska pojawił się apel skierowany do uczestniczek ostatnich protestów przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego: „Drogie gdańszczanki, z chęcią przyjmiemy do naszych zbiorów Wasze transparenty, flagi i zdjęcia z protestu. Za 100 lat mogą okazać się cenne. Opowiedzą naszą historię następnym pokoleniom”. – Zgłaszają się już do nas osoby, które chcą przekazać transparenty – mówi dr Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.

Co nasze pokolenia będą opowiadać o tych strajkach? Muzeum Gdańska zbiera transparenty z protestów kobiet

„Urodzę wam lewaka”, „Podmiot nie zgadza się z orzeczeniem”, „Annuszka już rozlała olej”, „No woman no kraj”, „Jarek przestań, nawet kot się ciebie wstydzi” – to tylko niektóre z tysięcy haseł pojawiających się na kartonach i prześcieradłach podczas ulicznych protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

– Muzea z reguły skupiają na tworzeniu kolekcji w oparciu o przedmioty o metryce sięgającej w przeszłość dalej niż kilka dni – twierdzi dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – W ich kolekcjach znajdziemy przeważnie dzieła uznanych artystów, zabytki sztuki dawnej i nowoczesnej, stare fotografie i przedmioty życia codziennego. Z kolei przedmioty ilustrujące historię, która dzieje się na naszych oczach, gromadzone są bardzo rzadko.

Muzeum Gdańska gromadzi już zabytki ilustrujące powojenną historię miasta, w tym pamiątki po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu, czy też maseczki z czasów tegorocznej pandemii, które zasłaniały w tym roku twarze Neptuna i Jana III Sobieskiego.

Muzeum Gdańska zbiera pamiątki ze strajków kobiet. Jak je przekazać?

Teraz muzealnicy uznali, że masowe protesty na gdańskich ulicach stają się również częścią lokalnej historii. Pierwszym dodanym do zbiorów zdjęciem jest fotografia Marianny Łobody, przedstawiająca kobiety protestujące po biurem poselskim Jarosława Sellina.

– Co nasze pokolenia będą opowiadać o tych strajkach za 50, za 100 i więcej lat? – pyta dyrektor MG. – Czy zachowają się po nich materialne ślady? Kto ma je zachować? Odpowiedzi na pierwsze dwa pytania poznamy tylko wtedy, jeśli do muzeów trafią pamiątki takie jak plakaty, afisze, transparenty, czy zdjęcia, a nawet filmy z protestów przekazane przez ich autorów do muzeów – skarbnic naszej wiedzy o przeszłości i instytucji chroniących te świadectwa.

Muzeum deklaruje, że przyjmie niemalże każdy transparent, zdjęcie, czy film. Nie jest ważne jak jest krzykliwy i jaka jest jego stylistyka, czy rozmiar.

– Być może materialne pamiątki związane z protestami za 100 lat będzie posiadał tylko Gdańsk? – zastanawia się dyrektor Ossowski.

Pomysł muzealników spotyka się z odzewem.

– Zgłaszają się już do nas osoby, które chcą przekazać nam transparenty – mówi dr Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.

Chęć przekazania pamiątek z protestów do Muzeum Gdańska można zgłosić mailowo [email protected], niezależnie od pory. Kontakt telefoniczny jest możliwy pod numerami: +48 519 486 653 / +48 512 418 757 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto