Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne odnawia średniowieczne mury w Gdańsku

red.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
30 listopada Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło prace przy średniowiecznych murach obronnych okalających miasto.

Usuwane są chwasty oraz roślinność porastająca mury, dezynfekowane są miejsca, gdzie porastają glony i mchy oraz martwa winorośl. Wykonywane są też naprawy w obrębie korony murów, które mają na celu zabezpieczenie przed odpadnięciem luźnych fragmentów cegieł i dachówek. Poza zwiększeniem bezpieczeństwa ludzi najbardziej widocznym efektem prac będzie usunięcie graffiti. To dopiero pierwszy etap działań gdańskiego muzeum. Następne są przewidziane na kolejne lata.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fragmenty stałej wystawy [WIDEO, ZDJĘCIA]

„Mury są w złym stanie technicznym. Składa się na nie 16 odcinków, które wymagają izolacji przewilgotnościowej, dezynfekcji, wzmocnienia, ratowania zachowanych fragmentów oryginalnych, uzupełnień i odpowiedniego zabezpieczenia. Po wojnie mury zostały częściowo zrekonstruowane, przeprowadzono też w tym czasie podstawowe prace konserwatorskie. Po tym okresie przy murach praktycznie nic nie zrobiono. W 2015 r. został opracowany ramowy kompleksowy program prac konserwatorski dla wszystkich odcinków murów – bodajże najbardziej niedocenianego dziedzictwa materialnego naszego miasta.” – mówi Aleksandra Płotka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Metryka fortyfikacji sięga XIV w., gdy Zakon Krzyżacki fortyfikował na wzór zachodnio-europejski praktycznie każdy ważny punkt obronny na terenie swojego władztwa terytorialnego. W efekcie zmian mury obiegały miasto z trzech stron południowej, zachodniej i północnej, od strony wschodniej kompleks urbanistyczny otaczała naturalna fosa- Motława. Mury, zwieńczone krenelażem, o wysokości najpierw 5, później 10 m co jakiś czas wzbogacone w odstępach prostokątnymi basztami, stanowiły tzw. mur wysoki. Nieco później dobudowano jeszcze od strony południowej i zachodniej tzw. mur niski. W XVI wieku z uwagi na zmiany w architekturze obronnej stare mury warowne straciły na znaczeniu. Ich powolna likwidacja trwała aż do II wojny światowej. W wyniku działań wojennych ich znaczna część uległa zniszczeniu.

„Gdańskie mury muszą zostać włączone w zabytkową przestrzeń miejską, wyeksponowane i przedstawione turystom jako nowy element na trasie zwiedzania z ciekawie opowiedzianą historią zawartą w odpowiednio wkomponowanych, albo towarzyszących im nośnikom. Rozważamy także użycie iluminacji świetlnych. Poprzez te narzędzia chcemy osiągnąć cel jakim będzie zapobieganie aktom wandalizmu wobec murów. Wyniki badań i przykłady miast europejskich mówią, że w atrakcyjnym, zabytkowym otoczeniu aktów dewastacji zabytków jest mniej, a nawet wokół nich tworzą się grupy ludzi troszczących się o dziedzictwo i jego bezpośrednie otoczenie. ” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto