Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. WSA wstrzymał połączenie muzeów

DJA/szym
Piotr Hukało
Kolejny zwrot w sprawie gdańskich muzeów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję ministerstwa kultury.

AKTUALIZACJA
Z UM w Gdańsku otrzymaliśmy oświadczenie:
Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał w trybie natychmiastowym wykonanie decyzji o połączeniu muzeów: II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Jest to efekt wniosku złożonego przez Gminę Miasta Gdańska.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego 26 stycznia Gmina Miasta Gdańska złożyła wniosek o przyspieszenie wydania postanowienia w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia.

W imieniu Gdańska wniosek złożyła kancelaria Nowosielski i Partnerzy. Sprawa dotyczy zaskarżenia zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 września 2016 roku „w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Miasto wniosło o wydanie nowego postanowienia dotyczącego wstrzymania zaskarżonego zarządzenia w terminie do 31 stycznia 2017 r.

W związku z niedawno wydanym postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego Gdańsk uznał, że zachodzi potrzeba ponownego rozpatrzenia wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia, złożonego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Ponieważ połączenie wymienionych wyżej instytucji kultury zaplanowano na 1 lutego, wniosek złożono w trybie pilnym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny wziął pod uwagę naglące okoliczności czasowe i wczoraj wydał decyzję o przyspieszeniu wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia.

W związku z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, związaną ze wstrzymaniem procesu połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte, briefing prasowy zorganizował Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Podczas wystąpienia, oprócz komentarza do orzeczenia WSA, odniósł się także do kontrowersji wokół zmiany ordynacji wyborczej i ewentualnego referendum w tej sprawie.

- Dzisiejsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wydłuża proces połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte - stwierdził Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Podkreślił przy tym, że "to jest czas niezbędny do tego by dyrektor (Paweł - red.) Marcewicz wraz z ekipą muzealników dokończył stałą wystawę Muzeum II Wojny Światowej".

- Z drugiej strony to też jest szansa dla ministra kultury i dziedzictwa narodowego by, być może, przemyślał strategię i taktykę w sprawie Muzeum - powiedział Adamowicz.

Prezydent Gdańska nie krył, że cieszy się z orzeczenia WSA, zauważył jednak, że nie wie jak 1 lutego zareagują urzędnicy Ministerstwa Kultury. - Czy je uszanują, czy nie - powiedział Adamowicz, podkreślając po raz kolejny, że "zyskany czas" może pozwolić na ukończenie wystawy.

- I to byłaby dobra wiadomość dla samego muzeum, dla pracowników, dla ich profesjonalnej satysfakcji. Myślę, że to też by uspokoiło napięte emocje po obydwu stronach sporu - podsumował Adamowicz.

- Jeżeli czegoś potrzeba w polskiej polityce historycznej, w polskim muzeum, to jest spokój i danie wykonywania pracy historykom, dyrektorom - mówiła podczas konferencji Agnieszka Pomaska.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY...
W poniedziałek WSA w Warszawie ponownie rozpatrzył sprawę połączenia muzeów. Wcześniej sąd rozpatrzył jedynie zażalenie dyrekcji MIIWŚw na decyzję ministra Glińskiego. Obecnie wziął także pod uwagę zażalenie rzecznika praw obywatelskich, które uwzględniało wiele innych aspektów związanych z połączeniem placówek, m.in. protest gminy Gdańsk jako właściciela terenu podarowanego pod budowę muzeum.

Na razie muzeum będzie funkcjonować bez zmian, do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy przez WSA.

Przypomnijmy. Tydzień temu, 24.01.2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że połączenie placówek jest możliwe. 1 lutego miała funkcjonować już nowa instytucja.

Protest przeciw likwidacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Poniedziałkowa decyzja WSA to kolejny zwrot w tej sprawie.
- To jest zaskakująca, bo wydana w szybkim tempie decyzja, ale bardzo dobra decyzja, która pokazuje, że warto wywierać tę presję i warto walczyć o muzeum, żeby ono funkcjonowało na takich zasadach, na jakich było to zaplanowane - powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska, która zapowiedziała przy okazji specjalną konferencję prasową w sprawie decyzji WSA,dotyczącej Muzeum II Wojny Światowej. Ta ma odbyć się we wtorek o godz. 14.15.

- Będziemy monitorować sytuację wokół Muzeum. Widać, że pan minister trochę się w tym wszystkim chyba pogubił, bo zapowiadał że 1 lutego dojdzie do połączenia Muzeum, a decyzja sądu oznacza, że do tego połączenia nie dojdzie - stwierdziła Pomaska.

Bronisław Komorowski zwiedził wystawę stałą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto