Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Poczty Polskiej planuje modernizację wystawy stałej [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Czwartkowa prezentacja była zwieńczeniem projektu „Witajcie Koledzy!”, który Muzeum Poczty Polskiej realizowało do końca 2017 roku.
Czwartkowa prezentacja była zwieńczeniem projektu „Witajcie Koledzy!”, który Muzeum Poczty Polskiej realizowało do końca 2017 roku. Przemysław Świderski
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku planuje modernizację wystawy stałej. W czwartek zobaczyliśmy przedmioty wydobyte z grobu obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Ich prezentacja była zwieńczeniem projektu „Witajcie Koledzy!”, który Muzeum Poczty Polskiej realizowało do końca 2017 roku.

Czwartkowa prezentacja była zwieńczeniem projektu „Witajcie Koledzy!”, który Muzeum Poczty Polskiej realizowało do końca 2017 roku. Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe było nie tylko przeprowadzenie konserwacji tych bezcennych pamiątek, ale też wyeksponowanie ich w godny sposób.

Czytaj też: W Gdańsku powstanie nowe muzeum?

To, że na finał projektu wybrano 11 stycznia, nie jest przypadkowe. Tego dnia, w 1940 roku, w pobliżu obozu Stutthof zamordowanych zostało 22 wybitnych działaczy polskich z Wolnego Miasta, w tym dr Franciszek Kręcki, którego Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło patronem bieżącego roku.

W czwartek można było zobaczyć około 30 nowych obiektów. Są to m.in. okulary, medaliki, łuski karabinowe, grzebyki, a także elementy pocztowych mundurów. Bodaj największe wrażenie sprawia guzik ze śladem przestrzału - niemy świadek zbrodni popełnionej na polskich pocztowcach.

Co ciekawe, przestrzelinę zauważono dopiero podczas niedawnych prac konserwa-torskich. Wcześniej była niewidoczna, albowiem guzik był zaplątany w resztki munduru.

- Ekspozycję w obecnym kształcie będzie można oglądać do czasu stworzenia nowej wystawy stałej, której projekt właśnie opracowaliśmy - mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej. - Mamy nadzieję, że będzie ona gotowa w przyszłym roku, na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Warunkiem jest pozyskanie środków zewnętrznych, o które wkrótce będziemy aplikować do ministra kultury.

Według założeń scenariuszowych nowa wystawa główna w Muzeum Poczty Polskiej będzie rozbudowaną opowieścią o gdańskich Polakach, ze szczególnym uwzględnieniem losu pocztowców.

Zwiedzający dowiedzą się, na czym polegała specyfika Wolnego Miasta i działalność na tym terenie Okręgu Poczt i Telegrafów, zaś punkt kulminacyjny wystawy stanowić będzie opowieść o obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w dniu 1 września 1939 roku.

Dramatyzm tej historii podkreślą oryginalne wnętrza piwniczne, do których pocztowcy schronili się pod koniec ataku i gdzie Niemcy zmusili ich do kapitulacji, pompując dopiwnic benzynę i podpalając ją miotaczami ognia. W przyszłości będzie tam sala ekspozycyjna.
[email protected]

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto