Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na bezrobocie - biopaliwa

(ron)
Dyskusję na temat bezrobocia na terenach byłych PGR-ów prowadził wojewoda pomorski Jan Ryszard Kurylczyk.
Fot. Krzysztof Mystkowski
Dyskusję na temat bezrobocia na terenach byłych PGR-ów prowadził wojewoda pomorski Jan Ryszard Kurylczyk. Fot. Krzysztof Mystkowski
Problemom bezrobocia na wsiach popegeerowskich poświęcone było kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Uczestnicy dyskusji, wśród których znaleźli się m.in.

Problemom bezrobocia na wsiach popegeerowskich poświęcone było kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Uczestnicy dyskusji, wśród których znaleźli się m.in. prezesi Związków Pracodawców Rolnych, nie kryli, że sytuacja jest wyjątkowo trudna. Wielokrotnie podkreślano, że już co piąty mieszkaniec województwa pomorskiego pozostaje bez pracy a połowę tej liczby stanowią właśnie byli pracownicy Państwowych Gospodarstw Rolnych. Receptą na poprawę tej dramatycznej sytuacji mogą okazać się... biopaliwa, czyli odnawialne źródło energii otrzymywane z produktów roślinnych. Obsiewanie areałów rzepakiem i innymi surowcami wykorzystywanymi do ich produkcji może dać pracę przynajmniej części bezrobotnych. Podczas dyskusji zwracano uwagę, że szansą dla wsi jest również produkcja ekologicznej żywności. Lekarstwem na ograniczanie bezrobocia będą niewątpliwie fundusze przedakcesyjne z Unii Europejskiej. - Konieczne będą biznesplany, które pozwolą efektywnie wykorzystać wszystkie otrzymane pieniądze - mówili uczestnicy spotkania.
W dyskusji zwrócono również uwagę na konieczność organizowania kursów dla byłych pracowników PGR oraz przyznawania stypendiów dla uczącej się młodzieży.

Inicjatywa

Jan Ryszard Kurylczyk, wojewoda pomorski

- Polska wieś popegeerowska znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Sytuacja ta ulegnie pogorszeniu po naszym wejściu do Unii Europejskiej. Nowoczesne technologie sprawią, że pracę mogą stracić kolejne osoby. Trzeba temu przeciwdziałać. Z pomysłów Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego powstaną szczegółowe programy. Społeczność lokalna musi wykazać się inicjatywą, którą będziemy starali się wspierać. Poważne zadanie stoi więc przed samorządami lokalnymi.

Inwestycje

Michał Kubach, z-ca dyrektora Oddziału Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Gdańsku

- By ograniczyć bezrobocie na wsiach popegeerowskich konieczne jest tworzenie programów, które będą stymulowane przez samorządy. Gminy powinny inwestować m.in. w tworzenie wodociągów i kanalizacji. Można też modernizować pozostałą po PGR-ach infrastrukturę. Takie podejście da pracę w tej chwili i stworzy dobre warunki na przyszłość. Mam na myśli potencjalnych inwestorów. Nie ulega wątpliwości, że aby była praca konieczny jest kapitał. Musimy optymalnie wykorzystać unijne środki.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto