Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Chełmie podwyższą bloki, dobudują windy. Dla wygody mieszkańców

Ewelina Oleksy
Chełm się strasznie zestarzał jako osiedle. Dla ludzi z trzecich czy czwartych pięter brak wind to duża uciążliwość - mówi prezes Majewski.
Chełm się strasznie zestarzał jako osiedle. Dla ludzi z trzecich czy czwartych pięter brak wind to duża uciążliwość - mówi prezes Majewski. Karolina Misztal
Podwyższą kondygnację, a za pieniądze zarobione na sprzedaży mieszkań, kupią windy. Inne spółdzielnie też pójdą tym tropem?

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chełm” ma głowę do interesów! Jej władze postanowiły dobudować po dodatkowym piętrze do bloków z wielkiej płyty. W ten sposób zyskają pieniądze na sprzedaży nowo powstałych mieszkań, które następnie zainwestują w budowę wind w budynkach. Pomysł chwalą i mieszkańcy i miejscy urzędnicy. A inne spółdzielnie już planują brać z tego przykład.

Nowy park handlowy na Chełmie.

Jak mówi Leszek Majewski, prezes zarządu SM „Chełm”, sam pomysł nowy nie jest, bo narodził się trzy lata temu. Ale dopiero teraz wchodzi w fazę realizacji.
- Wybudowanie dodatkowej kondygnacji daje szansę na sprzedaż powierzchni użytkowych, a jesteśmy też deweloperem. Dzięki temu możemy uzyskać środki na montaż wind zewnętrznych. A te są potrzebne, bo Chełm się strasznie zestarzał jako osiedle. Dla mnóstwa ludzi z trzecich, czy czwartych pięter te braki wind są dużą uciążliwością- wskazuje prezes Majewski. I dodaje, że około połowy albo i więcej budynków ze 160, jakie podlegają pod spółdzielnię, to budynki 4-piętrowe i 4-klatkowe. - A jedna winda kosztuje ok. 250 tys. zł. Komplet do jednego budynku to wydatek ok. miliona złotych - mówi Majewski.

Spółdzielnia już ubiega się o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwi wykonanie nadbudowy w blokach.
- W tej chwili w dużej części naszego osiedla jest ograniczenie wysokości do 23 metrów, co nie pozwala nam na dobudowanie dodatkowego piętra - wyjaśnia Majewski.

W pierwszej kolejności projektem mają zostać objęte bloki z jednostki F.
- Bo tam mieliśmy najwięcej próśb od mieszkańców, żeby taką inicjatywę podjąć- wyjaśnia Majewski. - Docelowo chcemy to zrobić na całym osiedlu.

- To dość nowatorski pomysł, pierwszy tego typu w naszym mieście. Niemniej nie kłóci się z przepisami, więc nie ma przeszkód by go realizować- mówi Michał Piotrowski z UM w Gdańsku - Oczywiście po szczegółowym sprawdzeniu, czy te budynki, czyli typowa „wielka płyta”, wytrzymają dodatkowe obciążenie. Warto też zwrócić uwagę na szerszy kontekst - z perspektywy miasta dogęszczanie istniejącej zabudowy jest znacznie korzystniejsze niż dalsza suburbanizacja.

Inne spółdzielnie już zapowiadają, że planują wziąć przykład z tej na Chełmie.
- Prowadzimy już prace nad tym, żeby u nas też coś takiego zrobić. Ale przed nami jeszcze długie procedury formalno-prawne, dlatego ciężko mówić o szczegółach. Jestem już jednak po konsultacjach z mieszkańcami i oni niezwykle entuzjastycznie przyjęli ten pomysł, także ci z parteru- wskazuje Aleksander Nowaczek, prezes LWSM „Morena”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto