Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim będą uczyć po kaszubsku

Redakcja MM
Redakcja MM
Dorota Awiorko-Klimek / Archiwum
Język plemienia afrykańskiego, ale także nasz rodzimy język kaszubski wzbogacą ofertę Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Wiele osób stawia na edukację, a my ją ułatwiamy - zapewnia Helena Błazińska, kierownik Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych KUL. - Czy nowe języki ruszą, to zależy od tego czy znajdą się chętni do ich nauki. Młodzi ludzie myślą o zakładaniu nowych firm w branży turystycznej czy przemysłowej. O ile by było im łatwiej gdyby znali turecki. Do Turcji jeździ dużo osób, ale porozumieć się w tym języku myślę, że potrafi stosunkowo niewiele. Tajniki Afryki również warto poznawać poprzez język - rekomenduje.

- Działają tam Polacy, ojcowie kapucyni czy siostry białe. Podejmuje się na tym terenie działania wolontariackie, odpowiednie do potrzeb człowieka, który wymaga wsparcia. Ale porozumieć się w suahili, języku plemienia zamieszkującego ten obszar, mało kto potrafi. A słyszy się także od studentów teologii, nauk o rodzinie, że wybierają się tam na wolontariat. Znajomość języka suahili pomogłaby im zafunkcjonować w tej roli w sposób pełniejszy - podpowiada Helena Błazińska.

Na zachętę dla studentów KUL organizowane są konkursy językowe. A jedną z nagród jest nie bagatela - wyjazd do Grecji.

- Dla naszych studentów organizowaliśmy Wielki Konkurs Językowy z łacińskiego oraz z języków nowożytnych - precyzuje Helena Błazińska. - Nagrodą było nie tylko zwolnienie z egzaminu, ale również wyjazd do Grecji, na kursy językowe, nagrody książkowe, drobne upominki. Podobne akcje planujemy w przyszłości - zapowiada.

Do tej pory można było zapisywać się aż na piętnaście języków, w tym na kilka orientalnych. Między innymi na japoński, chiński, arabski czy hindi.

- Ale nie zapominamy także o bliskich sąsiadach - podkreśla Helena Błazińska. - Uczymy rosyjskiego, francuskiego czy włoskiego. Ale z chodzeniem na wybrany kurs wiąże się nie tylko nauka języków, a także poznawanie historii, kultury krajów egzotycznych dla nas - tłumaczy.

- Ze studentami, którzy uczą się języka chińskiego, organizujemy duże przedsięwzięcie „Dzień Kultury Chińskiej”. Zachęcaliśmy uczestników do udziału w naszych quizach, grach, zabawach na Nocy Kultury, ciekawe prezentacje planujemy na wrześniowy Festiwal Nauki. Moi pracownicy sami zgłaszają pomysły na konkursy, które cieszą się zainteresowaniem wśród studentów i nie tylko. Nasi lektorzy często są Polską zachwyceni. Dobrze czują się z nami. Poznają naszą kulturę. Zapraszani są na spotkania, zebrania. Włączają się w nasze życie kulturalne, towarzyskie.

Wszystkich języków mogą się uczyć nie tylko studenci KUL, ale również osoby z zewnątrz.

- Poza tym możemy przyjść z gotowym projektem do wszystkich typów szkół, od podstawówki po liceum - proponuje Helena Błazińska. - Dyrekcje mogą starać się o zaproszenie dla autorów przedsięwzięć językowych. Mamy także specjalny projekt dla szkół, które uczą osoby z dysfunkcjami, na przykład niedowidzące. Realizowaliśmy już takie projekty. Mamy w tym doświadczenie. Ponadto lektor może nawet przyjechać do firmy, jeśli ktoś chce być uczestnikiem takiego kursu. Jedna ze spółek już zgłosiła chęć nauki chińskiego w swojej siedzibie. Będą mieli to zapewnione nie ruszając się z miejsca.

W planach są także wymiany międzynarodowe. - Studenci chińscy i polscy są chętni na wymianę – podkreśla Helena Błazińska. - Dwa lata temu nasi studenci byli w Chinach. Z kolei rok temu to my gościliśmy Chińczyków. Wszystko po to, żeby uczyć jak najlepiej i jak najefektywniej.

Źródło: Studia w Lublinie: Na KUL będą uczyć po kaszubsku (materiał Dziennikarki Obywatelskiej) - mmlublin.pl


Baltic Sail w Gdańsku - zdjęcia


Global Gathering - zdjęcia i wideo


Zdjęcia z castingu do Top Model


Wakacje 2011 w Trójmieście

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMTrojmiasto.pl automatycznie weźmie udział w konkursie "Tym żyje miasto", w którym co miesiąc do wygrania jest 500 zł.
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto