Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Gdańskiej powstanie nowy wydział. Inżynieria Mechaniczna i Okrętowa ma stać się filarem naukowo-badawczym uczelni

Redakcja
Krzysztof Krzempek/PG
Powstanie nowego wydziału oznacza fuzję wydziałów Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Politechnika Gdańska planuje zintegrować obie jednostki pod jednym szyldem jesienią 2021 r.

Organizacja Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętowej dojrzewała już od kilku lat. Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zwracali uwagę, że jest to korzystne rozwiązanie nie tylko dla samej uczelni, ale także w kontekście rozwoju tej gałęzi przemysłu w regionie. Po opracowaniu szeregu analiz władze uczelni dały zielone światło dla fuzji dwóch ważnych jednostek badawczych: Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa i stworzenia nowej struktury.

- Nowy wydział będzie mocnym impulsem do dalszego, dynamicznego rozwoju PG, a decyzja senatu o integracji obydwu wydziałów wynikała głównie z potrzeby jeszcze bardziej ścisłej współpracy PG z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni - ocenia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Na całym świecie współpraca świata nauki z przemysłem staje się coraz szersza i wieloaspektowa, a kompetencje i możliwości nowego wydziału świetnie się w ten trend wpiszą.

Nowa struktura. Nowe możliwości

Uczelnia podkreśla, że nowa inicjatywa oznacza integrację zespołów naukowych, doświadczenia, a także możliwość wykorzystania infrastruktury i aparatury, co naturalnie ma się przełożyć na zwiększenie spektrum badań.

- Wydział Mechaniczny i Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa mają swoje mocne i słabsze strony, ale planowana integracja powinna doprowadzić do wzmocnienia „słabych ogniw” - podkreśla dr hab. inż. Paweł Śliwiński, dziekan elekt Wydziału Mechanicznego - Ponadto, na obydwu wydziałach znajdują się laboratoria, specjalności i specjaliści zajmujący się pokrewną tematyką, zatem połączenie powinno dać pracownikom większą swobodę korzystania z dotychczasowej bazy laboratoryjnej oraz możliwość migracji pracowników w obrębie obecnych katedr i zespołów. W przyszłości może się to przełożyć na tworzenie nowych, silnych zespołów badawczych i interesujących projektów naukowych.

Połączenie obu wydziałów będzie dużym przedsięwzięciem logistycznym i wymaga intensywnych zmian organizacyjnych i administracyjnych. Politechnika Gdańska chciałaby zainicjować nową jednostkę na jesieni 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto