Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Centrum Filmowe. Jego patronem został Andrzej Wajda. Gdańsk chce zostać drugą Łodzią

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańsk chce zostać drugą Łodzią. Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Centrum Filmowe
Gdańsk chce zostać drugą Łodzią. Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Centrum Filmowe Piotr Wajda
Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Centrum Filmowe. Patronem nowej jednostki został Andrzej Wajda. Zadaniem centrum będzie m.in. kontynuowanie tradycji filmoznawczej, która sięga lat 70. ubiegłego wieku, także koordynowanie już istniejących, różnorodnych działań związanych z kulturą filmową, i rozwijanie nowych. Powołano je do życia w poniedziałek, 4.10.2021 r. podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto Centrum Filmowe. Gdańsk chce zostać drugą Łodzią

Gościem specjalnym tegorocznej inauguracji roku akademickiego, a zarazem Centrum Filmowego oraz wernisażu rysunków i akwarel Andrzeja Wajdy była prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona reżysera.

Należy zaznaczyć, że Andrzej Wajda debiutował jako reżyser teatralny i scenograf w Teatrze Wybrzeże w 1959 r. Szczególny zwrot w twórczości reżysera nastąpił zaś w 1975 roku, kiedy to, dotychczas unikający otwartego odnoszenia się do systemu władzy komunistycznej w Polsce, Andrzej Wajda wystąpił na Forum Filmowców w Gdańsku wraz z innym reżyserem Krzysztofem Zanussim. Decydentom kontrolującym obieg filmowy zarzucili hamowanie swobody twórczej, co – ich zdaniem – skłaniało młodych twórców do skupiania się bardziej na tematyce historycznej aniżeli współczesnej. Wyrazem tego buntu były prace nad filmem „Człowiek z marmuru”.

Podczas swojego wystąpienia, żona reżysera wspomniała również o dwóch pozostałych filmach tzw. trylogii robotniczej: „Człowieku z żelaza” oraz „Człowieku z nadziei”. Odwołała się także do uroczystości nadania reżyserowi w 2005 roku tytułu doktora honoris causa UG. Warto przypomnieć też o tramwaju noszącym imię Andrzeja Wajdy, który 8 czerwca tego roku wyjechał na gdańskie tory. Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda wyraziła wielką radość i wzruszenie, że te związki znalazły swój finał w nadaniu centrum imienia reżysera.

Nowo utworzone centrum zajmie się nie tylko wspieraniem wiedzy filmowej, publikacjami, konferencjami, ale także produkcjami filmowymi.

– Chcemy otworzyć jeszcze jedno kino z ofertą nie tylko dla studentów – zdradził prof. dr hab. Mirosław Przylipiak z Wydziału Filologicznego UG, dyrektor Centrum Filmowego UG. – Widzów, którzy lubią się pomęczyć, interesują się historią i estetyką filmu.

Jak wyjaśnił, jednostka ma stać się znaczącym miejscem na mapie kulturalnej Trójmiasta.

  • Centrum skupi się na wspomaganiu działalności naukowej oraz pomaganiu w organizacji produkcji filmów studenckich.
  • Zajmie się też przygotowywaniem pokazów filmowych otwartych dla wszystkich mieszkańców Gdańska i okolic, a także organizacją wystaw związanych z filmem i mediami.
  • Ważną częścią działalności będzie także edukacja filmowa dzieci i młodzieży.

Działania Centrum Filmowego – pokazy, wystawy, spotkania – mają odbywać się w pomieszczeniach Biblioteki Głównej UG, wyposażanej w profesjonalny sprzęt.

Wśród planów na przyszłość jest budowa Centrum Ruchomego Obrazu, osobnego budynku, który miałby pełnić rolę „szeroko pojmowanego Wydziału Artystycznego i w którym skupiałyby się prowadzone na UG działania naukowe i popularyzacyjne związane z kulturą i sztuką”.

– Budynek ten, oprócz gabinetów pracowników oraz sal dydaktycznych, zawierałby również: sale do pokazów filmowych i przedstawień teatralnych, przestrzeń wystawienniczą, studio filmowe, studio nagrań, montażownię oraz pracownię obrazu przetworzonego, tj. pracownię animacji, gamingu, virtual reality, videoartu – tłumaczył prof. Przylipiak.

Uniwersytet Gdański słynie z filmoznawstwa

Początki gdańskiego filmoznawstwa sięgają połowy lat 70-tych, od tego na Uniwersytecie Gdańskim krok po kroku budowano siłę ośrodka, który obecnie jest dobrze rozpoznawalny w kraju i za granicą.

Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzone są dwa kierunki studiów (wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz produkcja form audiowizualnych), które mieszczą się w dziesiątce najpopularniejszych wyborów wśród studentów. Ci nie tylko uczą się o filmie, ale również organizują imprezy filmowe i wcielają w życie własne pomysły. Prócz tego, na UG wydawane jest pismo naukowe „Panoptikum”, które mieści się na ministerialnej liście tych punktowanych, a także internetowy magazyn filmowy „Cinerama”. Wydawnictwo UG także wydaje książki w ramach „linii filmowej”.

Uczelnia może poszczycić się także organizacją krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, poświęconych kulturze audiowizualnej (w 2019 roku zorganizowano największą w Europie konferencję tego typu), a także festiwali i przeglądów filmowych (np. CineramaFest) oraz filmowych cyklów edukacyjnych w ramach Akademii Filmu Polskiego oraz Akademii Filmu Dokumentalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto