Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na włoskiej wyspie Prospero... W Gdańsku startuje 26. Festiwal Szekspirowski

Grażyna Antoniewicz
Jak od lat, William Szekspir zawładnie Gdańskiem. W środę 27.07.2022 r. rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Wypada na nim być, bo Szekspir to wciąż modny autor. Przyjeżdżają więc do Gdańska wielbiciele elżbietańskiego dramaturga, niekiedy tylko po to, żeby marudzić, że jakiś Hamlet rozczarował i dyskutować, który Prospero był lepszy - włoski czy duński, a może rumuński? Uwielbiam ten festiwal także dlatego, że pełen jest niespodzianek. Pamiętam Otella, wyglądającego jak Rambo, Lady Makbet, która była mężczyzną, a kupiec wenecki Shylock okazał się kobietą. W tym roku czeka nas też wiele niespodzianek.

Utkana ze snu

W środę 27.07.2022 r. o godz. 19.00 "Burza" z Włoch. Reżyser Alessandro Serra i jego zespół proponują nam nową adaptację tej sztuki, wierną jednak autorowi.

- Szekspir pisząc tę sztukę sięgnął po niezwykle atrakcyjny materiał - zapewnia profesor Małgorzata Grzegorzewska, zapraszając na spektakl. - Jego "Burza" powstała na kanwie opowieści o wyprawie do Nowego świata. Jest więc w niej i egzotyka, i to co niezwykłe, i postacie z zupełnie innego świata. Mamy Kalibana, którego imię po przestawieniu liter odkrywa nam kanibala, a więc postać budząca grozę, mamy powietrznego ducha Ariela i mamy władcę tej wyspy Prospera, który kiedyś był księciem, a teraz jego poddanymi są właśnie ci dwaj dziwni mieszkańcy wyspy. Jest też jego córka Miranda, ale przychodzi czas rozliczeń, gdy Prospero może zmierzyć się z ludźmi, którzy go z jego księstwa wygnali. "Burza" jest sztuką niezwykłą, jak Szekspir mówi, utkaną ze snu i trzeba wielkiej odwagi, żeby ją przenieść na scenę.

Alessandro Serra znany jest gdańskim widzom, bowiem w 2018 roku pokazał na festiwalu znakomitego "Makbeta".

Koncert na dziedzińcu

Warto też wybrać się na wystawę prac artystów polskich i ukraińskich "ShakeArt! vol. 2", wernisaż o godz. 17, wstęp wolny. W tym roku polscy i ukraińscy artyści mieli za zadanie namalowanie pracy zainspirowanej wybranym przez siebie dziełem mistrza ze Stratfordu oraz dobrać do niej odpowiedni cytat. Zaś wieczorem, o godz. 21 na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Set DJ-ski: DJ Romero vs Tomasz Ballaun (wstęp wolny).

Tylko dla dorosłych

Przed nami przeróżne przedstawienia. Z wielkim zaciekawieniem czekam na spektakl oparty na "Gwałcie na Lukrecji" Williama Szekspira, ukraińskich pieśniach ludowych, poezji Tarasa Shevchenko, Łesi Ukrainki i Christiny Bili oraz udokumentowanych historiach kobiet z Kijowszczyzny i Charkowa.

Ostrzegam też, że "Lear, k**wa!", który grany będzie w piątek 29.07.2022 r. o godz. 21.30 na Placu Zebrań Ludowych przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Obok dramatu „Król Lear” inspiracją do jego powstania była powieści „Jesień patriarchy” Marqueza. Na stronę wizualną widowiska składają się surowe metalowe konstrukcje i ruchome podesty, szczudła, żywioł ognia i ekspresyjne aktorstwo.

W niedzielę 31 lipca czeski „Hamlet on the Road” (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie) jako żałobny musical. Jak piszą krytycy „przecudnej urody duże marionetki grają w nim równolegle z aktorami”.

Informacje o programie i biletach można znaleźć na stronie internetowej 26. Festiwalu Szekspirowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na włoskiej wyspie Prospero... W Gdańsku startuje 26. Festiwal Szekspirowski - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto