MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór na 800 plus już się rozpoczął. Nie chcesz stracić ciągłości świadczenia? Złóż wniosek w terminie!

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zwykle wypłata 800 plus nie wymaga składanie dodatkowych wniosków. Tym razem jest inaczej. 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski na nowy okres świadczeniowy.
Zwykle wypłata 800 plus nie wymaga składanie dodatkowych wniosków. Tym razem jest inaczej. 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski na nowy okres świadczeniowy. Paweł Dubiel/ Polska Press
Od czwartku 1 lutego 2024 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o 800 plus na kolejny okres świadczeniowy. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. Kto musi złożyć wniosek o 800 plus? Co się stanie, gdy spóźnisz się z wnioskiem?

Spis treści

Nowe 800 plus. Wnioski tylko elektronicznie

Od czwartku 1 lutego 2024 r. ZUS przyjmuje nowe wnioski o świadczenie 800 plus. Chodzi o nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Rzecznik ZUS zapewnia, że Zakład jest gotowy do przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, choć na kilka sposobów, a więc poprzez:

  • bezpłatną aplikację mZUS,
  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną banku.

Aplikacji mZUS można używać na urządzeniach mobilnych (telefonach i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS). Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o zwaloryzowane 500 plus.

Czy trzeba złożyć wniosek o przedłużenie 800 plus?

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia niezależnie od dochodów i innych świadczeń, które pobiera. Nowy okres świadczeniowy oznacza, że każdy rodzic musi złożyć w ZUS wniosek, aby utrzymać ciągłość wypłat 800 plus.
Rodziny, które dotychczas pobierały 500 i 800 plus łatwiej wypełnią jednak nowy wniosek - także przez aplikację mZUS.

– Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Przedłużenie wniosku o 800 plus będzie zatem prostsze, bo nowy wniosek wypełnisz w oparciu o podane wcześniej dane. Jeżeli jednak będzie problem z ich aktualnością, to każdy rodzic może dane edytować lub pobrać je poprzez platformę PUE ZUS.

– Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon – dodaje Żebrowski.

Zobacz także: Sprawdź harmonogram wypłat świadczenia 800 plus, które od stycznia 2024 zastąpiło 500 plus

Kiedy może być przerwana ciągłość wypłat 800 plus?

Wniosek o 800 plus na nowy okres świadczeniowy najlepiej złożyć jak najszybciej. Złożenie wniosku po terminie to groźba przerwania ciągłości wypłat. ZUS przypomina: nabór wniosków rusza 1 lutego i zachowanie ciągłości świadczenia możliwe będzie tylko w przypadku przesłania do ZUS wniosku najpóźniej 30 kwietnia. Elektroniczne złożenie wniosku w tym terminie gwarantuje wypłatę 800 plus w czerwcu 2024 roku.

A co jeśli wniosek o 800 plus wpłynie w maju? W takim przypadku rodzice nie otrzymają przelewu w czerwcu, a dopiero w lipcu. ZUS zapewnia jednak, że wówczas dojdzie do wyrównania za czerwiec. Tacy rodzice otrzymają wówczas 1600 zł na każde dziecko w rodzinie. Wnioski o 800 plus złożone w czerwcu to także wyrównanie świadczenia i wypłata w sierpniu.

Jeśli wniosek pojawi się dopiero w lipcu, przelew z wyrównaniem nastąpi we wrześniu, natomiast wyrównanie będzie miało miejsce od lipca, nie czerwca, a więc początku nowego okresu świadczeniowego.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nabór na 800 plus już się rozpoczął. Nie chcesz stracić ciągłości świadczenia? Złóż wniosek w terminie! - Strefa Biznesu

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto