Nabrzeża w Gdańsku do wynajęcia

Jacek Sieński
Nabrzeże przy ul. Wartkiej przeznaczone jest dla tramwaju wodnego i usługowych obiektów pływających P. Świderski
Dwa przetargi, dotyczące wydzierżawienia do 2013 roku nabrzeży nad Motławą należących do miasta Gdańska, ogłosił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który nimi zarządza. W przypadku nabrzeży Rybackiego, przy ul. Wartkiej i pomiędzy mostem Zielonym a mostem Krowim, oferty zainteresowanych firm przyjmowane będą w MOSiR do 7 kwietnia, a gdy chodzi o nabrzeże przy moście Zielonym, przylegające do Długiego Pobrzeża - do 4 kwietnia.

Przeczytaj także: Do 2030 r. podniesie się poziom morza

Przez ostatnie 15 lat użytkownikiem nabrzeża i infrastruktury przystani przy moście Zielonym, w oparciu o długoletnią umowę z miastem, była Żegluga Gdańska Ltd. Cumują przy nim katamarany pasażerskie pływające do Helu i Sopotu i mniejsze statki wycieczkowe, odbywające rejsy po porcie gdańskim i na Westerplatte.
Jerzy Latała, prezes ŻG Ltd., przekazał, że firma przystąpi do przetargu na wynajmowaną od lat przystań przy moście Zielonym. Trudno jeszcze przesądzać, jaką wysokość będą miały nowe stawki za jej dzierżawienie i jak wpłyną one na koszty eksploatacji białej floty, a tym samym - na ceny biletów dla pasażerów. Wyjaśni się to po przetargu.

- Chcemy, aby funkcje pełnione przez nabrzeża nadmotławskie sprzyjały rozwojowi turystyki na gdańskich wodach - podkreśla Leszek Paszkowski dyrektor MOSiR. - Dlatego też warunki przetargu na ich wynajem obejmują wskazania, jakie statki i inne obiekty pływające mogą cumować przy określonych odcinkach nabrzeży. I tak, dla pływających obiektów gastronomicznych czy usługowych przeznaczyliśmy część nabrzeży przy ulicy Wartkiej i pomiędzy mostem Zielonym a mostem Krowim, ale bez prawa ustawiania przy nich ogródków. Swój udział w przetargu na końcowy fragment nabrzeża przy ulicy Wartkiej zgłosił już armator pływającej stacji paliwowej Lotos. Z kolei armatorzy statków i łodzi oferujących turystyczne przewozy pasażerskie będą mogli korzystać z nabrzeża przy moście Zielonym oraz odcinków nabrzeża Rybackiego przy Targu Rybnym oraz nabrzeży przy ulicy Wartkiej i między mostami - Zielonym i Krowim.

Dyrektor Paszkowski zaznacza, że przetarg nie dotyczy pierwszego odcinka nabrzeża przy ul. Wartkiej, będącego przystanią katamaranu ŻG Ltd., utrzymującego połączenie z Helem jako tramwaj wodny. Zarezerwowane są także odcinki nabrzeży przeznaczonych pod budowę przystanków tramwajów wodnych most Zielony i Targ Rybny, ujętych w miejskim "Programie ożywienia dróg wodnych w Gdańsku 2011-2012". Program przewiduje uruchomienie dwóch wodnych linii tramwajowych z przystankami, na trasach od mostu Zielonego do Sobieszewa i Górek Zachodnich oraz do Twierdzy Wisłoujście. Turystów i mieszkańców miasta będą przewozić nieduże statki pasażerskie. Miastu przybędzie atrakcja turystyczna i alternatywna, bo wodna linia komunikacyjna, łącząca historyczne centrum z dzielnicami leżącymi nad Martwą Wisłą.

Nadmotławskie nabrzeża mogą być wynajmowane przez firmy prowadzące działalność gospodarczą, obejmującą turystyczne przewozy pasażerskie oraz usługi gastronomiczne lub handel na obiektach pływających. Do wynajęcia jest również teren przylegający do nabrzeża Mariny Gdańsk przy ul. Szafarnia. Jednakże oferowane na nim usługi gastronomiczne czy handlowe muszą być związane z jej obsługą jako przystani jachtowej.

W sezonie letnim, od 1 maja do 31 sierpnia, minimalna stawka za wynajęcie metra bieżącego nabrzeża nadmotławskiego za dzień wynosi netto 5 złotych. Natomiast poza sezonem stawka ta jest zmniejszona do 2,5 złotego.

Odcinki nadmotławskich nabrzeży przeznaczonych do wydzierżawienia, do końca roku 2013, na drodze ogłoszonych przez MOSiR dwóch przetargów
- Nabrzeże Rybackie przy Targu Rybnym - długość 70 m.b.
- Nabrzeże przy ul. Wartkiej - odcinki o długościach 55 m.b., 85 m.b. i 15 m.b.
- Nabrzeże pomiędzy mostem Zielonym a mostem Krowim - 25 m.b.
- Nabrzeże przy moście Zielonym, będące przystanią pasażerską - długość 40 m.b. i 40 m.b., cena wynajmu m.b. na dzień - 6 zł w sezonie letnim (1 maja - 31 sierpnia) i 3 zł, poza sezonem letnim.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie