Naftoport podpisał umowę na projekt rozbudowy o kolejne stanowisko dla oceanicznych zbiornikowców

MT
Zarząd Naftoportu zawarł umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy terminalu o nowe głębokowodne stanowisko przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych.

Projekt stanowiska zostanie wykonany przez firmę PPBH Aquaprojekt sp. z o.o. z Gdańska mającą doświadczenie poparte wdrożeniami, współpracującą z podmiotami działającymi w portach morskich w Gdańsku i Gdyni oraz realizacją inwestycji Urzędu Morskiego.

Prace projektowe i cała inwestycja prowadzona jest przy współudziale Zarządu Portu Morskiego Gdańsk.

Umowa na zaprojektowanie rozbudowy Naftoportu

Po rozbudowie terminal Naftoport uzyska kolejne, szóste już stanowisko, w tym drugie przystosowane do przyjmowania wielkich zbiornikowców oceanicznych klasy VLCC (o długości ponad 300 m i szerokości do 60 m, przy ich zanurzeniu ograniczonym do 15 m), co przekłada się na maksymalną partię ładunkową wielkości ok. 180 tys. ton. Praktyczne możliwości technologiczne nowego stanowiska to około 9 mln t rocznie.

Naftoport w ostatnich latach stał się głównym kierunkiem zaopatrzenia w paliwa i ropę naftową. W okresie 5 lat podwoił wolumen wykonywanych przeładunków, sięgając prawie 25 mln ton w roku 2022.

ZOBACZ TAKŻE: Rozbudowa baz paliwowych, rozbudowa Naftorportu, infrastruktury transportowej. To tylko niektóre plany PERN na Pomorzu

- Wobec tego niezbędne stało się zapewnienie odpowiedniego potencjału terminalu w długookresowej perspektywie i decyzja o budowie nowego stanowiska przeładunkowego do rozładunków największych zbiornikowców, jakie mogą operować na Morzu Bałtyckim. Głównym celem inwestycji jest wzmocnienie pewności ciągłości operacyjnej oraz pełnej dostępności Naftoportu dla zgłaszanych dostaw surowcowych - informuje spółka.

Na rok bieżący zakładane jest dalsze, bardzo znaczące zwiększenie przeładunków i utrzymanie tak wysokiego poziomu w kolejnych dekadach. Już styczeń br. okazał się rekordowy w historii terminalu. Przeładowano 2966 tys. t ropy naftowej i produktów naftowych, co jest – jak dotąd – największym miesięcznym tonażem, obsłużonym przez Naftoport. Poprzedni rekordowy wolumen, z września 2022 r., wynosił 2663 tys. ton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Materiał oryginalny: Naftoport podpisał umowę na projekt rozbudowy o kolejne stanowisko dla oceanicznych zbiornikowców - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie