Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda pieniężna, którą Gdańsk otrzymał od księżnej Asturii, trafi do biblioteki Polskiej Akademii Nauk

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Dyrektor Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku Anna Walczak odbierająca Nagrodę Księżnej Asturii, którą rok temu przyznano miastu Gdańsk
Dyrektor Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku Anna Walczak odbierająca Nagrodę Księżnej Asturii, którą rok temu przyznano miastu Gdańsk Przemyslaw Swiderski
50 tysięcy euro nagrody pieniężnej, będącej częścią Nagrody Księżnej Asturii, trafi do Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jest już tam pamiątkowa statuetka. Nagroda została ona przyznana miastu Gdańsk w październiku ubiegłego roku w kategorii "Zgoda".

Nagrodę 17.10.2019 z rąk króla Hiszpanii Filipa VI w Oviedo, w hiszpańskim regionie Asturia, odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W uzasadnieniu przyznania nagrody jury pisało, że "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Nagroda Księżnej Asturii trafi do Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku

Po wielu miesiącach od odebrania nagrody w Hiszpanii prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała ją Bibliotece Polskiej Akademii Nauk. Dokonała tego w środę 29.07.2020 w jej gmachu przy ul. Wałowej 15. Jej dyrektor, Anna Walczak, zapowiedziała odnowienie za te pieniądze parteru budynku.

- Nagroda Księżniczki Asturii nazywana jest też Hiszpańskim Noblem, to wielkie wyróżnienie - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które ją otrzymało. Nagroda to nie tylko wielki prestiż, ale to konkretne pieniądze. Otrzymaliśmy 50 tys. euro czyli około 206 tys. złotych, które przekazujemy Bibliotece Gdańskiej PAN. To druga najstarsza po Jagiellońskiej biblioteka w Polsce. Gromadzi zbiory religijne, bibliotekę o.o. Dominikanów, wiele ważnych książek, jak choćby dzieła Jana Heweliusza. Wierzę, że te środki wspomogą bibliotekę i pomogą stworzyć z niej miejsce w którym gdańszczanie będą chcieli bywać częściej - dodała.

- Jestem niezwykle wzruszona - mówiła Anna Walczak, dyrektor Biblioteki PAN. - Dziękuję za tę decyzję przyznającą nagrodę instytucji, która od 425 lat służy mieszkańcom tego miasta, tego regionu. Te pieniądze zostaną przeznaczone na przekształcenie tej przestrzeni, w której stoimy - wejścia, hallu. Chcieliśmy stworzyć nowoczesną strefę informacyjną. Powstanie tu miejsce o wysokich walorach estetycznych, ale też kulturalnych. Chcemy wykorzystać nowoczesne technologie i mamy nadzieję, że to się uda dzięki tym funduszom - dodała.

Na razie nie podała konkretnych dat przeprowadzenia remontu. Ma nadzieję, że uda się skończyć prace do czerwca, kiedy Biblioteka PAN będzie świętować 425. rocznicę powstania. Architekt, który zaprojektuje zmiany przestrzenne, może być wyłoniony w konkursie.

- Moment ogłoszenia przyznania nagrody był dla mnie bardzo wzruszający. Korpus Dyplomatyczny Jego Królewskiej Wysokości w sposób szczególny opiekuje się laureatami nagrody Księcia, a później Księżniczki Asturii. Gdańsk dołączył do grona laureatów, z których Fundacja Księżniczki Asturii może być dumna - mówił Maciej Dobrzyniecki, konsul honorowy Królestwa Hiszpanii.

Radni jednym głosem: To dobra decyzja

Na konferencji prasowej obecni też byli gdańscy radni: Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji kultury z klubu Wszystko dla Gdańska i Joanna Cabaj z klubu Prawa i Sprawiedliwości, która kilkukrotnie interpelowała do prezydent Gdańska ws. nagrody pieniężnej oraz zadawała pytania na sesjach Rady Miasta.

- Niezmiernie cieszę się, że nagroda została wręczona Bibliotece. Mam nadzieję, że moje interpelacje przyczyniły się do decyzji pani prezydent ws. rozdysponowania środków. Serdecznie gratuluję, cieszę się, że ta nagroda trafia akurat tutaj, bo jako członek Komisji Edukacji wiem doskonale jak ważną rzeczą jest szerzenie kultury i wiedzy, a właśnie w takich miejscach możemy ją zdobywać - mówiła Joanna Cabaj.

- Prezydent Paweł Adamowicz wiele przemówień zaczynał od słów: kultura jest fundamentem, nie ma niczego bez kultury, dlatego cieszę się, że beneficjentem tej decyzji pani prezydent jest właśnie Biblioteka. Warto też wspomnieć o panu, który nazywał się Bonifacio Doria, który trafił do nas z Włoch i jego księgozbiór szesnastowieczny został fundamentem tej biblioteki. Ta uroczystość pokazuje jak otwarty jest Gdańsk. Nagroda hiszpańska dla polskiego miasta Gdańska, przywołany Paweł Adamowicz, którego rodzice pochodzą z Wileńszczyzny i Włoch Bonifacio Doria. Gdańsk jest otwarty na każdego człowieka - mówił Andrzej Stelmasiewicz.

Nagroda Księżnej Asturii: ostateczną decyzję podjęła prezydent Aleksandra Dulkiewicz

O wydaniu pieniędzy mieli w głosowaniu zadecydować mieszkańcy Gdańska, którzy nadsyłali do Urzędu Miejskiego swoje propozycje na ich zagospodarowanie. Ostatecznie decyzję podjęła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Biblioteka PAN była w czołówce propozycji ze strony mieszkańców. Wysoko było też wsparcie Bazyliki Świętego Mikołaja, która od dwóch lat jest zamknięta. W sierpniu mają się odbyć tam pierwsze nabożeństwa z wiernymi. Dzień wcześniej prezydent poinformowała o decyzji dominikanów, którzy - jak mówiła - ucieszyli się, że Biblioteka otrzyma wsparcie.

Prezydent Gdańska przypomniała wystąpienie króla Hiszpanii Filipa VI, który mówił, że Gdańsk jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia.

"Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur, ale też miejsce w którym zapoczątkowane zostały różne konflikty polityczne. Dzisiaj jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody. Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę, aby wiedzieli, że wyrażamy również podziw dla ich dążenia do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego, spokojnego życia i dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto