Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej innowacyjne firmy w regionie

[email protected]
Rozstrzygnięto regionalny ranking innowacyjności w ramach II edycji programu badań nad innowacyjnością polskich przedsiębiorstw. „Kamerton”, czyli główna nagroda przypadła firmie Hydromega z Gdyni.

Rozstrzygnięto regionalny ranking innowacyjności w ramach II edycji programu badań nad innowacyjnością polskich przedsiębiorstw. „Kamerton”, czyli główna nagroda przypadła firmie Hydromega z Gdyni.

Celem programu jest pobudzenie procesów innowacyjnych w polskiej gospodarce i wyłonienie przedsiębiorstw, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania. W ten sposób BRE Bank – wspólnie z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN i "Gazetą Prawną“ - pragnie promować i nagradzać firmy, które zmieniają obraz polskiej gospodarki oraz tworzą nową rzeczywistość. Gala odbyła się w ubiegłym tygodniu na Politechnice Gdańskiej.
- Dysponujemy w Polsce ogromnym bogactwem, jakim jest blisko 2 miliony aktywnych przedsiębiorstw. Innowacyjność jest dla nich wielką szansą wzrostu - powiedział - prof. Tadeusz Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. - Jest wielką szansą na zmniejszenie dystansu rozwojowego.
- To nie jest moda, słowo wytrych, innowacyjnosć to konieczność - powiedział na uroczystości Olaf Gajl, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Od 2005 roku z inicjatywy BRE Banku prowadzonym przez PAN badaniom nad innowacyjnością polskiej gospodarki towarzyszy ranking 500 najbardziej innowacyjnych firm. W tym roku po raz pierwszy oprócz ogólnopolskiego rankingu stworzono także podrankingi regionalne. W gronie nominowanych do tytułu znalazło się dwadzieścia przedsiębiorstw w województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Pierwsze miejsce w regionie zajęło przedsiębiorstwo Hydromega z Gdyni. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją układów hydrauliki siłowej oraz automatyką przemysłową. Przedsiębiorstwo otrzymało nagrodę, bo wykazuje wysoką innowacyjność rynkową, jak i procesową oraz poniosło duże wydatki na działalność badawczą i rozwojową (62 proc.) całkowitych wydatków na działalność innowacyjną. Drugie miejsce zajęła Stocznia Gdynia, która przeznaczyła na działalność badawczą i rozwojową prawie 2 mln zł, czyli ponad siedemdziesięciokrotnie więcej niż wynosi średnia dla całej gospodarki. Część środków firma pozyskała z Funduszy Europejskich. Trzecie miejsce "na podium" przypadło spółce DGT z Gdańska. Firma jest dostawcą kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Poniosła najwyższe spośród czołowej trójki nakłady na działalność badawczą i rozwojową (2,3 mln zł.). Stanowią one 83,8 proc. wydatków na działalność innowacyjną ogółem. Firma ma także zatwierdzony jeden patent w 2005 roku.
Gala finałowa - ogólnopolska - odbędzie się 29 listopada w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto