Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej oblegane kierunki studiów a rynek pracy

A.Cymanowska, K. Galińska
Archiwum DB
Jeszcze do piątku potrwają tegoroczne matury. Wyniki egzaminów będą znane dopiero 30 czerwca, jednak już teraz niektóre uczelnie uruchomiły elektroniczną rekrutację. Co należy brać pod uwagę przy wyborze kierunku studiów? Jakie kierunki są najbardziej oblegane, a po jakich jest najwięcej osób bezrobotnych? Zobacz nasz raport.

Wybierając kierunek studiów należy brać pod uwagę zarówno własne predyspozycje i zainteresowania, jak również zapotrzebowanie rynku pracy. Pomimo, że żadne studia nie są gwarancją zatrudnienia, niektóre dają absolwentom lepszy start. Istnieją też kierunki studiów, które mogą narazić na bezrobocie.

Czytaj także:Studia gwarantują bezrobocie?

- Badania pokazują jednoznacznie, że największe zapotrzebowanie jest i będzie na absolwentów kierunków ścisłych i technicznych - komentuje minister Kudrycka. - Nie oznacza to, że nie potrzebujemy humanistów. Przy wyborze studiów nie należy się jednak kierować wyłącznie modą czy chęcią realizacji tylko własnych zainteresowań. Sytuację trzeba oceniać także w perspektywie potrzeb rynku i swoich szans na sukces zawodowy.

Zeszłoroczni maturzyści wzięli chyba pod uwagę to badanie, ponieważ po raz pierwszy od lat wśród kandydatów na studia, politechniki okazały się popularniejsze niż uniwersytety. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa, na każde wolne miejsce na politechnikach przypadło 3,9 kandydatów, w uniwersytetach 3,5.

Ponadto w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów znalazło się aż siedem z listy kierunków zamawianych. Stanowią one część programu mającego na celu wykształcenie absolwentów kierunków technicznych, informatycznych i matematycznych , na które jest aktualnie zapotrzebowanie na rynku pracy.
Wśród najpopularniejszych kierunków studiów, według liczby kandydatów, znalazły się kolejno: Zarządzanie (37743), Budownictwo (30944), Pedagogika (30414), Prawo (26943), Informatyka (25435), Ekonomia (24539), Finanse i rachunkowość (19997), Inżynieria środowiska (19370), Administracja (19255) oraz Psychologia (19021).

Sytuacja osób, które ukończyły studia i dopiero zaczynają szukać pracy jest jednak bardzo trudna. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku zarejestrowało się ponad 400 absolwentów do 27 roku życia z wyższym wykształceniem. W większości są to kobiety (272 zarejestrowanych). Więcej jest też absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego (147 bezrobotnych) niż Politechniki Gdańskiej (61 bezrobotnych).
Wśród tych pierwszych, znajdują się absolwenci takich kierunków jak: Antropologia współczesności, Europeistyka, Handel międzynarodowy i zagraniczny, Slawistyka, Transport i Logistyka.

Bezrobotni absolwenci Politechniki Gdańskiej najczęściej są po: Matematyce finansowej lub stosowanej, Robotyce i Ochronie środowiska (statystyka obejmuje dane z dnia 26 maja 2011 roku).

Należy jednak pamiętać, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i moda na dany kierunek studiów ulegają często zmianie. Nawet zainteresowania danym przedmiotem mogą, w miarę pogłębiania wiedzy się zmienić. Maturzyści, stojąc przed wyborem kierunku studiów, nie powinni o tym zapominać. Muszą też być świadomi tego, że sam dyplom nie jest przepustką do kariery.

Matura 2011 - Arkusze, odpowiedzi i porady

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto