Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najgroźniejsze urazy, które mogą powodować impotencję

abcZdrowie.pl
by CarbonNYC [in SF!] / CC BY 2.0 (flickr)
Impotencja jest często wynikiem różnych urazów. Operacje w okolicy pęcherza i gruczołu krokowego, obrażenia powypadkowe, nierozsądna jazda rowerem – to wszystko może przyczyniać się do zaburzeń erekcji.

Impotencja to bardzo wstydliwy problem dla mężczyzn. Każdy z nich na pewno chciałby uniknąć tej dysfunkcji. Dlatego bardzo ważna jest troska o swoje zdrowie, ponieważ impotencja może pojawić się na skutek różnych urazów.

Jakie urazy prowadzą do impotencji?

Aby wyjaśnić wpływ różnych urazów na impotencję, poprosiliśmy o pomoc seksuologa, mgr Małgorzatę Juliannę Oktawiec. Wyjaśnia ona: „Urazy mogą być spowodowane wielorakimi przyczynami nakładającymi się na siebie i tak w przebiegu takich chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie może dojść do mikrourazów naczyń. Także po operacjach chirurgicznych w obrębie pęcherza moczowego, gruczołu krokowego czasem dochodzi do uszkodzenia nerwów. Urazy kręgosłupa związane z uszkodzeniem nerwów w obrębie miednicy, np. po wypadku samochodowym, rowerowym itp. Wszystko to może powodować impotencję”.

Wśród urazów, które mogą wywołać impotencję, możemy więc wymienić uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów w miednicy. Istotny wpływ mogą mieć też obrażenia, które pojawiły się w wyniku operacji miednicy. Jeśli mężczyzna znalazł się na stole operacyjnym przez prostatę, pęcherz czy odbytnicę, to istnieje ryzyko różnych komplikacji. Lekarz może niecelowo uszkodzić naczynia krwionośne oraz nerwy odpowiedzialne za erekcję. Przyczyną może być też uraz penisa. Zdarza się, że mężczyzna staje się impotentem przez obrażenia rdzenia kręgowego.

Szczególnie ostrożni powinni być zapaleni rowerzyści. Częsta jazda może również skutkować impotencją. Dlaczego? Kiedy mężczyzna siedzi na siodełku, wówczas uciska narządy płciowe i krew nie krąży w tym miejscu swobodnie. Zaburzenia erekcji mogą się pojawić, jeśli czas jazdy w ciągu tygodnia przekracza 3 godziny. Czy to oznacza, że pasjonaci muszą rezygnować z jeżdżenia rowerem? Niekoniecznie. Obecnie producenci rowerów pracują nad tym, aby siodełka nie stanowiły zagrożenia utraty zdrowia.

Jak wspomniała już mgr Oktawiec, przyczyną zaburzeń erekcji może stać się cukrzyca, a ponadto guzy rdzenia kręgowego, zatrucie w wyniku kontaktu z metalami ciężkimi, stwardnienie rozsiane. Co w takiej sytuacji można zrobić? Na pewno warto zdecydować się na rehabilitację seksualną. Dzięki temu mężczyzna będzie mógł wrócić dosyć szybko do formy.

Czy można zapobiec impotencji?

Uniknięcie impotencji na pewno jest możliwe, żaden mężczyzna nie musi być na nią skazany. Nasz ekspert, mgr Małgorzata Oktawiec twierdzi: „Praktycznie dbanie o to, aby nie było ani mikrourazów, ani dużych urazów spowodowanych przez wypadki losowe oraz właściwa wiedza na ten temat dają szansę na odpowiednio długie korzystanie z narządów płciowych w dobrej kondycji”.

Przyczynami impotencji są bardzo często różne urazy bądź choroby. Dlatego też należy zadbać o swoje zdrowie już wcześniej. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, a także odpowiednia higiena pracy pozwoli zapobiec problemom. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Kiedy wystąpi impotencja, nie zawsze jest ona wynikiem urazu. Czasem przyczyną są problemy natury psychologicznej. Może być to lęk przed ojcostwem – mężczyzna boi się, że zapłodni swoją partnerkę. Powodem mogą być kompleksy, mężczyzna myśli, że nie sprosta oczekiwaniom kobiety. Nierzadko impotencja to wynik nagromadzenia stresu, mamy problemy w pracy czy w domu i to znajduje swoje odzwierciedlenie w sypialni. Kiedy uprawianie seksu powoduje wyrzuty sumienia (współżycie przed ślubem, zdrada), wówczas również mogą wystąpić problemy z erekcją. Mężczyzna powinien więc pamiętać o tym, aby nie tylko dbać o swoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto